środa, 31 sierpnia 2016

Przedsiębiorco pamiętaj o tych terminach!


Podatki: Kiedy przedsiębiorca powinien dokonać wpłaty z tytułu podatku?


Jeżeli podatnik wybrał formę rozliczania się z Urzędem Skarbowym na podstawie karty podatkowej, wpłaty powinien dokonać do 7 dnia każdego.

Do 20 dnia każdego miesiąca rozliczają się przedsiębiorcy, którzy płacą zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych lub wpłacają zaliczki na podatek dochodowy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych.

Podatek VAT rozlicza się do 25 dnia każdego miesiąca składając formularz VAT-7. Jeżeli podatnik wybrał rozliczanie się z VAT w formie kwartalnej, to wpłaty powinien dokonać do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale.

VAT UE za miesiąc poprzedni trzeba rozliczyć do 15 lub 25 dnia każdego miesiąca, w zależności od tego, czy formularz wypełniamy w wersji papierowej czy w elektronicznej. Rozliczenie kwartalne VAT UE następuje do 15 lub 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.

Roczne zeznania podatkowe

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składają PIT-28 do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Zeznanie podatkowe o  wysokości uzyskanego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym składa się do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39). Ewentualną różnicę pomiędzy podatkiem należnym a sumą wpłaconych na konto Urzędu Skarbowego zaliczek należnych za dany rok trzeba również wpłacić do 30 kwietnia. Informację o dochodach płatnika PIT-11 należy złożyć do końca lutego za rok poprzedni, PIT-4R i PIT-8AR do 31 stycznia.

CIT-8, CIT-D, CIT-8A, CIT-8B należy złożyć do końca 3 miesiąca następnego roku następującego po roku podatkowym. CIT-CFC składa się do końca 9 miesiąca następującego po roku podatkowym



ZUS: Kiedy wpłacać składki?


Składki na ubezpieczenie społeczne dla pracodawcy, który nie zatrudnia pracowników powinny być odprowadzane do 10 dnia każdego miesiąca.

Natomiast do 15 dnia każdego miesiąca należy odprowadzać składki za pracowników i za pracodawcę zatrudniającego pracowników.



Jakie terminy są jeszcze istotne?


Dla każdego przedsiębiorcy istotne mogą być inne dodatkowe terminy, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz wielkości firmy. Jeśli podmiot zatrudnia w pełnym wymiarze godzin co najmniej 25 osób, w tym niewystarczającą ilość osób niepełnosprawnych określoną ustawowo, zobowiązany jest do dokonania wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności zobowiązujące do wpłaty. Nie będzie to dotyczyło więc mikro przedsiębiorców. Należy śledzić zmiany w prawie (np. podatkowym), wprowadzane ustawy i rozporządzenia.
Pilnować oczywiście trzeba spływu należności do przedsiębiorstwa oraz terminowego regulowania zobowiązań.


Płynność finansowa jest ważną kwestią w każdym przedsiębiorstwie, więc warto być świadomym terminów uiszczania stałych opłat i być przygotowanym do większego rozchodu środków pieniężnych.

Źródła: