wtorek, 26 kwietnia 2016

SŁOWNIK POJĘĆ - PISMO PRZEWODNIE

Pismo przewodnie (zwane także listem przewodnim) to krótkie pismo towarzyszące innym dokumentom. Sporządzane jest w sytuacji, gdy istnieje konieczność uzupełniania informacji dotyczących przesyłanych wraz z nim dokumentów lub gdy wymagane jest potwierdzenie ich wysłania. Pismo dołączone może być zatem do: faktur, ulotek, skanów umów czy katalogów.
W praktyce nie istnieje konkretny wzór takiego pisma, jednak każdy dokument powinien zawierać:

·         Miejscowość;
·         Datę;
·         Dane nadawcy;
·         Dane odbiorcy (adresata);
·         Zwrot grzecznościowy („Szanowni Państwo”, „Szanowny Panie/Pani”);
·         Część właściwą pisma zawierająca informację o przesłanych w załączeniu dokumentach;
·         Spis załączników;
·         Zwrot grzecznościowy („Z poważaniem”);
·         Pieczątkę;
·         Podpis.

Z uwagi na niewielką ilość treści, pisma sporządza się zwykle na papierze formatu A5 w układzie poziomym. Dopuszcza się stosowanie pomniejszonych marginesów (1 cm dolny i górny). Wraz z pismem przewodnim wysyła się zawsze załączniki, których nazwy należy wymienić w treści pisma, a w polu informacji dodatkowych umieścić informację o liczbie załączników.


Dokument zwany pismem przewodnim to nieodzowna część wielu pism formalnych, w tym także wniosków. Listy przewodnie są składane do wielu instytucji (urzędów miast, urzędów gminy, instytucji pośredniczących). Pismo przewodnie może zostać wysłane pocztą, e-mailem czy też faksem. Warto przygotować je na papierze firmowym, na którym znajdzie się dodatkowo logotyp firmy, siedziba i dane kontaktowe.

Źródło:
http://druki-formularze.pl/druk/ppkd-pismo-przewodnie-do-korekty-deklaracji