piątek, 5 lutego 2016

Ekwiwalent pełnego czasu pracy, jako istotny element projektu



Istotnym terminem określającym jednostki miary w projektach jest EPC, czyli ekwiwalent pełnego czasu pracy. Ważnym kryterium punktowanym we wnioskach w Nowej Perspektywie finansowania środków z UE jest kwestia zatrudnienia dodatkowych pracowników przy realizacji projektu oraz zwiększanie miejsc pracy w związku z realizacją projektu. Postaramy się przybliżyć ten ważny termin.

EPC, czyli ekwiwalent pełnego czasu pracy to jednostka przeliczeniowa stosowana do określenia liczby osób w sposób umożliwiający dokonywanie porównań niezależnie od liczby przepracowanych przez nich godzin w tygodniu. Stosuje się przy ustalaniu faktycznego zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Jeden ekwiwalent pełnego czasu pracy (w skrócie EPC) oznacza jeden osobo-rok.
Zatrudnienie w ekwiwalentach pełnego czasu pracy ustala się na podstawie proporcji czasu przepracowanego przez poszczególnych pracowników w ciągu roku sprawozdawczego w stosunku do pełnego  czasu  pracy  obowiązującego  w  danej  instytucji  na  danym  stanowisku  pracy  (zgodnie  z wytycznymi Głównego Urzędu Statystycznego). Przy wyliczeniu EPC nie należy odejmować urlopów wypoczynkowych, absencji oraz innych nieobecności usprawiedliwionych (poza urlopami bezpłatnymi).             
Wielkość zatrudnienia zaleca się badać używając dwóch rodzajów jednostek miary w projektach, a mianowicie przy osobach fizycznych (ang. Headcount data, w skrócie HC) oraz w jednostkach przeliczeniowych zwanych ekwiwalentami pełnego czasu pracy (w skrócie EPC, ang. FTE data – Full-time equivalence data). Ekwiwalenty pełnego czasu pracy są główną jednostką miary zatrudnienia w przedsiębiorstwach stosowaną w porównaniach międzynarodowych i w publikacjach wydawanych przez OECD i Eurostat.
Wyróżnia się trzy kategorie pracowników zatrudnionych w działalności B+R według grup stanowisk:

1)      pracowników naukowo-badawczych – są to specjaliści zajmujący się pracą koncepcyjną i tworzeniem nowej wiedzy, wyrobów, usług, procesów, metod i systemów, a także kierowaniem (zarządzaniem) projektami badawczymi, związanymi z realizacją tych zadań;
2)      techników i pracowników równorzędnych – są to osoby pracujące pod kierunkiem badaczy, których główne zadania wymagają wiedzy technicznej i doświadczenia w co najmniej jednej dziedzinie nauk; technicy uczestniczą w działalności B+R poprzez wykonywanie zadań naukowych i technicznych związanych z zastosowaniem pojęć i metod operacyjnych z zakresu nauk przyrodniczych i technicznych; pracownicy równorzędni wykonują odpowiednie zadania B+R pod kierunkiem badaczy w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych;
3)      pozostały personel – np. osoby zajmujące się sprawami finansowymi i kadrowymi.

Zasady przeliczania:
1.       Pracownik pracujący na pełnym etacie poświęcający w ciągu roku sprawozdawczego na daną działalność:
• 90 % lub więcej ogólnego czasu pracy = 1,0 EPC;
• 75 % ogólnego czasu pracy = 0,75 EPC;
• 50 % ogólnego czasu pracy = 0,5 EPC;
2.       Pracownik pracujący na 0,5 etatu i poświęcający na daną działalność:
• 90 % lub więcej ogólnego czasu pracy = 0,5 EPC;
• 50 % ogólnego czasu pracy = 0,25 EPC;
3.       Pracownik zatrudniony w danej jednostce w roku sprawozdawczym przez 6 miesięcy na całym etacie i poświęcający 90 % lub więcej ogólnego czasu pracy na daną działalność = 0,5 EPC;
4.       Osoba wykonująca daną działalność na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło – pełny, faktyczny czas pracy w roku sprawozdawczym „ze wszystkich umów”, podany jako odpowiedni ułamek rocznego czasu pracy.
Przewidywana całkowita liczba bezpośrednio utworzonych nowych miejsc pracy (EPC):
·         Wskaźnik rezultatu odnosi się do tworzonych miejsc pracy dzięki dofinansowaniu, czyli gdy nowe miejsca pracy utworzono bezpośrednio w efekcie realizacji projektu.
·         Mierzone są miejsca pracy utworzone do końca fazy operacyjnej projektu (tj. do 12 miesięcy od momentu złożenia wniosku beneficjenta o płatność końcową).
·         Mierzone są te stałe miejsca pracy.
·         Wskaźnik ten służy do pomiaru liczby pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (nie dotyczy umów o dzieło oraz umów zlecenia).
·         Jednostką miary dla wskaźnika jest tzw. ekwiwalent pełnego czasu pracy, przy czym etaty częściowe nie są zaokrąglane do pełnych jednostek lecz podlegają sumowaniu.

W przypadku tego wskaźnika liczy się efekt netto, a nie efekt przesunięcia. Efekt netto, w przeciwieństwie do efektów brutto, jest efektem przypisanym tylko i wyłącznie interwencji publicznej, a więc są to te wszystkie zmiany u beneficjentów, które spowodowały fundusze europejskie. Aby ocenić efekty netto oparte na efektach brutto, konieczne jest odjęcie zmian, które zaszłyby również bez interwencji publicznej, i które nie są jej przypisane, jako że przyczyniły się do nich czynniki zakłócające (sytuacja sprzeczności faktów). Przykład: liczba osób zatrudnionych w firmie objętej pomocą wydaje się być stabilna (zmiana lub efekt brutto równy zero). Jednakże, szacuje się, że w przypadku braku pomocy, firma zwolniłaby 100 pracowników (sytuacja sprzeczności faktów). Tym samym utrzymano 100 miejsc pracy (efekt netto).
W przypadku EFRR uwaga powinna być skupiona na określeniu liczby stałych miejsc pracy, tworzonych bezpośrednio dzięki interwencjom funduszy strukturalnych, według ekwiwalentu pełnego czasu pracy.
Analizując brzmienie wskaźnika, mówiącego o miejscach pracy utworzonych w wyniku realizacji projektu, należałoby przyjąć, że wnioskodawca powinien w wyniku realizacji projektu stworzyć nowe miejsca pracy, które powinny otrzymać osoby wyłonione zgodnie z procedurą konkursową. Dokonanie przeniesienia osób z jednej jednostki do drugiej nie powoduje utworzenia nowych miejsc pracy – liczba miejsc pracy pozostanie ta sama, a zmieni się jedynie lokalizacja, czyli miejsce zatrudnienia przeniesionych pracowników.
_________

Opracowano na podstawie: