czwartek, 14 lipca 2016

Zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie

               Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa jest procesem decyzyjnym koniecznym do realizacji celu głównego. Polega na wykorzystywaniu różnego rodzaju instrumentów, technik, kryteriów i reguł do sterowania przebiegiem procesów i zjawisk związanych z gromadzeniem i wydatkowaniem zasobów pieniężnych. Dzięki temu możliwe jest gospodarowanie zasobami przedsiębiorstwa  z jak największą efektywnością.


Głównymi zadaniami zarządzania finansami jest:
Planowanie finansowe (budżetowanie).
Realizacja planu finansowego (zapewnienie finansowania).
Kontrola (controlling realizacji planów finansowych).

Należy jednak zaznaczyć, że najważniejszym celem zarządzania finansami jest uzyskanie możliwie największej wartości zarządzanego przedsiębiorstwa.
Do celów zarządzania finansami zalicza się też:

zapewnienie regularnego napływu funduszy w odpowiedniej wysokości,

zapewnienie optymalnego wykorzystywania funduszy,

zapewnienie bezpieczeństwa inwestycji,
zaplanowanie solidnej struktury kapitału przedsiębiorstwa.

Zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie dzieli się powszechnie na decyzje długoterminowe 
i krótkoterminowe. Podmiotami zarządzania są najczęściej menedżerowie działu finansowego firmy. Osoba stojąca na czele działu finansowego przedsiębiorstwa jest zazwyczaj nazywana dyrektorem finansowym.
W wielu organizacjach jest ona członkiem zarządu i wówczas jest nazywana Chief Financial Officer (CFO).
Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa jest najczęściej dzielone na trzy obszary:
·         decyzje inwestycyjne,
·         decyzje związane z finansowaniem,
·         decyzje związane z zarządzaniem aktywami.

Menedżerowie finansowi wykorzystują różne narzędzia i metody do wykonywania funkcji związanych z zarządzaniem finansami. Zadaniem menadżera finansowego jest takie zarządzanie środkami finansowymi, żeby znajdowały się one na odpowiednim poziomie i były racjonalnie wykorzystywane.


Do podejmowania ważnych decyzji inwestycyjnych, wykorzystuje się przede wszystkim metodę NPV, oceniającą obecną wartość inwestycji na podstawie zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Jako drugorzędne kryteria decyzyjne wykorzystywane są m.in. takie metody jak:

·       ROI (zwrot z inwestycji, wskaźnik rentowności inwestycji) – wskaźnik rentowności stosowany w celu zmierzenia efektywności działania przedsiębiorstwa, niezależnie od struktury jego majątku czy czynników nadzwyczajnych.
·        IRR (wewnętrzna stopa zwrotu) - metoda oceny efektywności ekonomicznej inwestycji rzeczowej, a także wskaźnik finansowy wyznaczony na podstawie tej metody. Wylicza się ją przez znalezienie wartości stopy dyskontowej, dla której wartość NPV jest równa 0.
·     DPP (okres zwrotu z dyskontem, zdyskontowany okres zwrotu, zaktualizowany okres zwrotu) - metoda oceny efektywności ekonomicznej inwestycji, a także wskaźnik wyznaczony w oparciu o tę metodę.

W przypadku złożonych projektów, obejmujących różne możliwości działania dla przedsiębiorstwa, najczęściej stosowane są dwie metody:
Drzewo decyzyjne (DTA)
Real options valuation (ROV)


W skład decyzji inwestycyjnych wchodzi również kwestia ocena ryzyka  przeprowadzanych  inwestycji, która polega na opracowywaniu różnych scenariuszy wpływających na wartość projektu.

Zadaniem osób zajmujących się w firmie zarządzaniem finansami jest pozyskanie funduszy na działalność przedsiębiorstwa. Wyróżniamy dwa źródła finansowania: długoterminowe i krótkoterminowe.
Długoterminowymi źródłami finansowania mogą być:
·         fundusze udostępnione przez właścicieli,
·         pożyczki uzyskane z emisji obligacji,
·         kredyty i pożyczki z banków i innych instytucji finansowych.

Krótkoterminowe źródła finansowania mogą zapewnić np. banki komercyjne lub dostawcy.

Menedżer finansowy powinien znaleźć rozwiązanie maksymalizujące wartość dla akcjonariuszy. Do tego celu może używać takich narzędzi jak dźwignia finansowa, czy zakup i sprzedaż papierów wartościowych. Decyzja związana z zagospodarowaniem zysku netto zależy głównie od samego zysku i od przyszłorocznych perspektyw. Jeżeli przedsiębiorstwo nie jest w stanie znaleźć korzystnych możliwości inwestycyjnych, nadwyżka gotówki powinna zostać wypłacona akcjonariuszom jako dywidendy. Jest to dość luźna zasada- akcjonariusze mogą zdecydować o wstrzymaniu dywidend i przeznaczeniu zysku netto na inwestycje.

   Najważniejszą rolę w zarządzaniu finansami sprawuje dyrektor finansowy/CFO, który odpowiada za zarządzanie ryzykiem finansowym przedsiębiorstwa, a często także za planowanie i ewidencję finansową oraz za sprawozdawczość do wyższego szczebla w przedsiębiorstwie. Inne ważne role to m.in.:
·       - kontroler finansowy,
·       - cash manager,
·       - skarbnik,
·       - menedżer ds. kredytów.


Źródło:
6.      http://ioze.pl/energetyka-wodna/metody-oceny-ekonomicznej
8.      http://www.biznesplaner.pl/metody-zarzadzania-zarzadzanie-finansami/
9.      http://www.governica.com/IRR