wtorek, 19 lipca 2016

Urząd pracy - co warto o nim wiedzieć?


     Urząd pracy to instytucja zajmująca się analizą rynku pracy, udzielaniem informacji osobom bezrobotnym oraz pośredniczeniem zawodowym dla osób, które poszukują pracy. W Polsce funkcjonują powiatowe i wojewódzkie Urzędy Pracy. Urzędy powiatowe i wojewódzkie nie są ze sobą związane na zasadzie podległości. Mają odrębny zestaw zadań.



     Powiatowy Urząd Pracy (PUP) to jednostka samorządowa, która nie posiada osobowości prawnej. Obszarem działania Powiatowego Urzędu Pracy jest powiat, do którego należy.
Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną samorządu odpowiedniego województwa. Swoją działalnością obejmuje obszar danego województwa.


    Na stronach internetowych Urzędów Pracy można znaleźć przydatne informacje dotyczące rejestracji jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Udostępnione są tam również informacje na temat praw i obowiązków, które posiada osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Witryny internetowe PUP dają możliwość przeglądania aktualnych ofert pracy zarówno w granicach powiatu, jak i w Unii Europejskiej.

Centrum Aktywizacji Zawodowej jest wyspecjalizowaną komórką, która działa w ramach Urzędu Pracy. Głównym zadaniem CAZ jest poszukiwanie ofert pracy i wysyłanie bezrobotnych i osób poszukujących pracy do odpowiednich pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić nowe osoby. CAZ specjalizuje się także w doradztwie zawodowym oraz pomaga w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. Do CAZ można się również zwrócić o poradę dotyczącą przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.
    Decyzją Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Powiatowe Urzędy Pracy otrzymują środki z Funduszu Pracy, pozyskane środki z Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki oraz środki z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
W ramach funduszów unijnych i państwowych, Centrum Aktywizacji Zawodowej organizuje m.in. dofinansowane staże, dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundację lub dofinansowanie doposażenia stanowisk pracy, dofinansowanie nowych miejsc pracy, bony szkoleniowe oraz stażowe, a także wiele innych form wsparcia bezrobotnych i pracodawców. W wyniku przeprowadzania szkoleń dla osób uprawnionych, wiele osób może uzyskać lub podnieść swoje kwalifikacje i stać się bardziej konkurencyjnym na rynku pracy.
    W Powiatowym Urzędzie Pracy można dokonać czynności rejestracyjnych oraz otrzymać zaświadczenie potwierdzające zarejestrowanie (jako osoba bezrobotna) i pobieranie świadczeń w Powiatowym Urzędzie Pracy. W przypadku, gdy jesteśmy zarejestrowaną osobą bezrobotną i podejmujemy pracę, należy to zgłosić również w Urzędzie Pracy.

     Urząd Pracy udostępnia materiały statystyczne dotyczące aktualnej sytuacji na rynku pracy. Przedstawia informacje na temat obecnej stopy bezrobocia w różnych grupach statystycznych (np. wg płci, wykształcenia, wieku). Możemy sprawdzić, które zawody są najbardziej pożądane, a które stopniowo stają się mniej potrzebne. Na podstawie tych informacji możemy podnosić swoje kwalifikacje zgodnie z trendami panującymi na rynku pracy.

      Na stronie znajdziemy również zbiór aktów prawnych, które regulują funkcjonowanie podmiotów na rynku pracy. Dokumenty są dostępne bezpośrednio do pobrania.

Źródła:
www.dwup.pl/
http://www.urzadpracy.pl/