środa, 31 sierpnia 2016

Przedsiębiorco pamiętaj o tych terminach!


Podatki: Kiedy przedsiębiorca powinien dokonać wpłaty z tytułu podatku?


Jeżeli podatnik wybrał formę rozliczania się z Urzędem Skarbowym na podstawie karty podatkowej, wpłaty powinien dokonać do 7 dnia każdego.

Do 20 dnia każdego miesiąca rozliczają się przedsiębiorcy, którzy płacą zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych lub wpłacają zaliczki na podatek dochodowy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych.

Podatek VAT rozlicza się do 25 dnia każdego miesiąca składając formularz VAT-7. Jeżeli podatnik wybrał rozliczanie się z VAT w formie kwartalnej, to wpłaty powinien dokonać do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale.

VAT UE za miesiąc poprzedni trzeba rozliczyć do 15 lub 25 dnia każdego miesiąca, w zależności od tego, czy formularz wypełniamy w wersji papierowej czy w elektronicznej. Rozliczenie kwartalne VAT UE następuje do 15 lub 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.

Roczne zeznania podatkowe

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składają PIT-28 do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Zeznanie podatkowe o  wysokości uzyskanego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym składa się do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39). Ewentualną różnicę pomiędzy podatkiem należnym a sumą wpłaconych na konto Urzędu Skarbowego zaliczek należnych za dany rok trzeba również wpłacić do 30 kwietnia. Informację o dochodach płatnika PIT-11 należy złożyć do końca lutego za rok poprzedni, PIT-4R i PIT-8AR do 31 stycznia.

CIT-8, CIT-D, CIT-8A, CIT-8B należy złożyć do końca 3 miesiąca następnego roku następującego po roku podatkowym. CIT-CFC składa się do końca 9 miesiąca następującego po roku podatkowym



ZUS: Kiedy wpłacać składki?


Składki na ubezpieczenie społeczne dla pracodawcy, który nie zatrudnia pracowników powinny być odprowadzane do 10 dnia każdego miesiąca.

Natomiast do 15 dnia każdego miesiąca należy odprowadzać składki za pracowników i za pracodawcę zatrudniającego pracowników.



Jakie terminy są jeszcze istotne?


Dla każdego przedsiębiorcy istotne mogą być inne dodatkowe terminy, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz wielkości firmy. Jeśli podmiot zatrudnia w pełnym wymiarze godzin co najmniej 25 osób, w tym niewystarczającą ilość osób niepełnosprawnych określoną ustawowo, zobowiązany jest do dokonania wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności zobowiązujące do wpłaty. Nie będzie to dotyczyło więc mikro przedsiębiorców. Należy śledzić zmiany w prawie (np. podatkowym), wprowadzane ustawy i rozporządzenia.
Pilnować oczywiście trzeba spływu należności do przedsiębiorstwa oraz terminowego regulowania zobowiązań.


Płynność finansowa jest ważną kwestią w każdym przedsiębiorstwie, więc warto być świadomym terminów uiszczania stałych opłat i być przygotowanym do większego rozchodu środków pieniężnych.

Źródła:

czwartek, 25 sierpnia 2016

CZYM JEST AKADEMICKI INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI?


Gdzie znaleźć AIP?


W Polsce istnieje wiele Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Są to najczęściej samodzielne instytucje, które działają przy uczelniach wyższych. Największą siecią, która zrzesza AIP, jest Fundacja AIP, a jej oddziały są rozproszone na terenie całego kraju.

Dla kogo i po co? 

Nazwa Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości  sugeruje ofertę skierowaną specjalnie do studentów. W rzeczywistości do AIP może przyłączyć się każda przedsiębiorcza osoba, która ma pomysł na nowy biznes i chciałaby otrzymać pomoc od Inkubatora.


AIP oferują swoją wiedzę i kreatywność, a także usługi związane z zakładaniem własnej firmy.  Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w ramach Inkubatora jest preinkubacja. Preinkubacja pozwala na wypróbowanie efektywności pomysłu biznesowego przy najniższych nakładach finansowych ze strony przedsiębiorcy. Nie zamyka ona drogi do przyszłego ubiegania się o dotacje z Urzędu Pracy (na rozpoczęcie nowej działalności) oraz o niższy ZUS (przez pierwsze 2 lata działalności firmy). Inkubatory oferują również doradztwo prawne, finansowe i marketingowe.



Uczestniczących w programie AIP nie obowiązują składki na ZUS (oszczędność 447,47 zł). AIP oferuje obsługę księgową, doradztwo prawne, powierzchnie biurowe do użytku oraz darmowe szkolenia. Prowadzenie działalności w ramach preinkubacji to koszt zaledwie 250 zł/miesiąc, a w ramach inkubacji ok. 300zł/miesiąc.

Nie ma ograniczeń czasowych i kwotowych – w Inkubatorze można uczestniczyć przez dowolny okres czasu. Wystarczy mieć ukończone 16. lat i chcieć prowadzić działalność w ramach AIP.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości to dobra opcja dla kreatywnych osób, które mimo że posiadają ograniczone środki finansowe, chcą zrealizować swój pomysł na biznes.


czwartek, 18 sierpnia 2016

Jak stworzyć stronę internetową przedsiębiorstwa i co powinno się na niej znaleźć?

Współczesne prawo marketingu głosi, że: „Jeśli nie ma Cię w internecie - nie istniejesz”. W celu dotarcia do jak największej liczby klientów należy zatem uaktywnić się w sieci. Strona WWW jest bowiem doskonałym kanałem komunikacji marketingowej dla firm oraz ich wizytówką.



Darmowa strona WWW

                Samodzielne tworzenie strony to rozwiązanie szczególnie korzystne dla właścicieli małych i średnich firm, które nie dysponują budżetami na realizację kosztownych kampanii marketingowych. Należy jednak pamiętać, że większość darmowych stron pozbawiona jest ważnych funkcjonalności (np. możliwości stworzenia wersji mobilnej strony, dodania wtyczek społecznościowych), które korzystnie wpływają na wizerunek firmy. Bardzo często takie strony, aby na siebie zarobić, wyświetlają dużą ilość reklam, co może być uciążliwe dla czytelników.

4 sposoby na darmową firmową stronę WWW

Istnieje co najmniej kilka sposobów na szybkie i łatwe stworzenie strony internetowej dla firmy, bez ponoszenia przy tym żadnych (bądź prawie żadnych) kosztów.

1. Profil firmy na Facebooku



                 Najpopularniejszy na świecie portal społecznościowy Facebook pozwala na stworzenie firmowego profilu do komunikacji z sympatykami danej marki czy przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie posiada oczywiście szereg wad, jak niewielka elastyczność, pełna zależność od zewnętrznego serwisu, brak możliwości wykonania kopii zapasowej czy ograniczone możliwości pozycjonowania własnej domeny. Jednak łatwość wykonania, wygoda obsługi, brak kosztów, a także szerokie możliwości, jakie daje sama platforma komunikacyjna Facebook zachęcają przedsiębiorców do jej wykorzystywania.

2. Darmowy serwis blogowy Blogger

Kolejną darmową platformą, w oparciu o którą można zbudować firmową stronę internetową jest serwis blogowy koncernu Google - Blogger.com. Nic nie szkodzi, że jest on dedykowany blogom - z powodzeniem utworzymy w nim również statyczną stronę WWW. Zalety Bloggera to darmowy hosting, intuicyjna i prosta obsługa, szeroka dostępność gotowych szablonów oraz - co ważne - możliwość podpięcia własnej domeny. Wady? Ograniczone możliwości rozbudowy (brak dostępu do kodu źródłowego) i zależność od zewnętrznego dostawcy - który, podobnie jak Facebook, jeśli z jakichś przyczyn zapragnie, może np. zablokować nasze konto. Ryzyko być może jest nikłe, ale jednak istnieje.

3. Internetowy kreator stron WWW

                Do zbudowania firmowej strony internetowej można wykorzystać również jeden z dostępnych w sieci darmowych kreatorów stron WWW. W zależności od producenta pozwalają one na stworzenie firmowej wizytówki za pomocą kilku prostych kroków, w oparciu o gotowe szablony i grafiki, podpięcie własnej domeny, a nawet na instalację rezultatu na własnym serwerze. Wadą takiego rozwiązania są ograniczone możliwości konfiguracyjne, a w konsekwencji usztywnienie w kontekście rozwoju strony.

4. Opensource'owy CMS

Opcją oferującą zdecydowanie największe możliwości jest stworzenie firmowej strony internetowej na bazie darmowego systemu CMS (Content Management System - czyli system do zarządzania treścią). Na rynku istnieje kilka bardzo dobrych, popularnych i nieustannie rozwijanych systemów tego typu, jak m.in. Joomla!, Wordpress czy Drupal. Każdy z nich pozwala na zbudowanie strony WWW na bazie gotowych szablonów dostępnych w internecie, a następnie jej rozwijanie. Strony tego typu charakteryzują się budową modułową - szablon definiuje obszary, które podlegają modyfikacjom administratora, dzięki czemu może on zdecydować, jakie elementy znajdą się w danym miejscu strony.

Wybór domeny


                Bardzo ważną kwestią przy tworzeniu strony jest wybór domeny. W celu zapewnienia profesjonalnego wyglądy strony warto wybrać produkt oferujący w pakiecie domenę .pl oraz adresy e-mail bezpośrednio odnoszące się do nazwy firmy. Zaleca się, aby nazwa domeny nie była za długa ani zbyt skomplikowana. Najlepiej, jeśli łączy rodzaj wykonywanej działalności z nazwą firmy (lub nazwiskiem). Obecnie najprostszym rozwiązaniem są aplikacje, które oferują gotowe projekty stron internetowych stworzone z myślą o różnych branżach. Zawierają one układy graficzne, obrazy i propozycje tekstowe dopasowane do konkretnych sektorów usług. Oczywiście teksty są jedynie propozycją. W każdej chwili możemy edytować je tak, aby nadać im indywidualny charakter.

Pozycjonowanie stron


                Samo posiadanie strony internetowej nie gwarantuje dobrej widoczności firmy w Internecie. Zwiększenie widoczności można przeprowadzić poprzez zoptymalizowanie strony pod kątem wyszukiwarek (głównie Google). Możemy w tym celu skorzystać z usług jednej z firm pozycjonerskich, albo też, jeśli zależy nam na oszczędności - użyć narzędzi oferowanych w pakiecie z witryną.

Uatrakcyjnienie witryny

                Warto skorzystać z widgetów, które pozwalają na integrację naszej witryny z innymi serwisami (np. Facebookiem, Twitterem, Google+ czy Pinterestem), najczęściej poprzez umieszczenie na niej odpowiednich przycisków. Klikając w przycisk użytkownik będzie mógł szybko przenieść się np. do swojego profilu na Facebooku, aby polecić produkty swoim znajomym. Witryna wzbogacona o takie elementy staje się atrakcyjniejsza oraz bardziej otwarta na komunikację z klientami. Warto też pamiętać, że o atrakcyjności witryny i jej estetyce decydują elementy graficzne i multimedialne. Odpowiedni dobór obrazów z pewnością przyciągnie uwagę odbiorcy, dlatego warto rozważyć oferty, w których zawarte są bogate bazy grafik. Nie zapominajmy też o wideo: dzięki klipom strona staje się bardziej dynamiczna i wygląda profesjonalnie.

Strona w wersji mobilnej

                Z roku na rok zwiększa się ilość użytkowników urządzeń mobilnych, którzy korzystają z Internetu. Dlatego też warto utworzyć stronę w wersji mobilnej. Funkcja kreatora umożliwiająca optymalizację strony pod kątem urządzeń mobilnych ugruntuje profesjonalny wizerunek naszej firmy w oczach klientów.


Wygląd dobrej strony internetowej



                Najważniejszą sprawa jest to, aby nazwa firmy była widoczna od razu po otwarciu strony. Warto również zadbać o to, aby umieszczone zostało jedno zdanie określające, czym zajmuje się firma. Należy również zwrócić uwagę, by treść każdej z podstron była widoczna bez potrzeby przesuwania strony w dół. Menu dostępnych podstron powinno być widoczne na pierwszy rzut oka. Najlepiej, by było obok nazwy firmy. Aby nie potrzebnie nie zniechęcać czytelnika strony, powinno się unikać stosowania długiego tekstu. Najkorzystniejsze jest używanie krótkich akapitów tekstu, nagłówków i list.

Podział strony na działy

·         Aktualności. Jeśli w firmie pojawiają się aktualności potencjalnie ciekawe dla Internautów (np. nowe produkty), to powinny być zamieszczone na stronie głównej lub w osobnym dziale Aktualności. Jeśli firma nie posiada regularnych nowości, należy pominąć ten dział na swojej stronie.

·         Kontakt. W tym dziale powinny znaleźć się: adres firmy, telefon, e-mail, fax, REGON (by dodać wiarygodności), numer firmowego konta bankowego do wpłat (wraz z nazwą i adresem banku oraz jego kodem SWIFT - dane potrzebne do przelewów międzynarodowych), godziny otwarcia (także w weekendy) oraz mapa z zaznaczoną siedzibą (z serwisu Mapy Google). Zamieść także wskazówki dojazdu oraz informacje o pobliskich przystankach autobusowych, tramwajowych i kolejowych wraz z numerami kursujących linii oraz odnośnikami do rozkładów jazdy. W miarę możliwości warto podać odległość do najbliższego większego miasta lub przystanku. W dziale Kontakt należy zamieścić także formularz kontaktowy, by klient mógł od razu zostawić zapytanie.

·         Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ). W tym dziale zamieszcza się powtarzające się pytania kierowane do firmy wraz z odpowiedziami. Internauci, zamiast pisać e-maile i dzwonić, przeczytają rozwiązanie. Jeśli mimo wszystko zapytają o coś już wyjaśnionego, odeślesz ich do tej strony. Internauci mogą znaleźć Twoją stronę w Google, szukając pewnych tekstów. Musisz więc mieć na swojej witrynie dział Artykuły, a w nim jak najwięcej (minimum kilkanaście) artykułów tekstowych na tematy powiązane z Twoją branżą. Ma to ogromne znaczenie dla pozycjonowania, o czym przeczytasz w artykule Jak pozycjonować stronę. Jeśli nie masz czasu na pisanie artykułów, możesz kupić je w ramach naszej oferty.

·         Dział „O nas”. Zamieszcza się tutaj informacje o samej firmie. Powinna ona zawierać Misję firmy (jakie problemy są dzięki niej rozwiązywane, czemu dotychczasowe, konkurencyjne oferty nie były zadowalające i co nowego wnosicie do branży) oraz historię i zakres działalności firmy. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w tym dziale informacji o klientach firmy.

·         Galeria/Portfolio. Ukończone prace (lub siedzibę) warto przedstawić w Galerii. Do każdego zdjęcia dobrze jest dodać kilka zdań tekstu precyzującego, co ono przedstawia, jak pod względem technicznym wykonano pracę, dla kogo i w jakim celu. Jeśli firma posiada jakieś referencje, należy również je umieścić.

·         Cennik. Opublikowanie przynajmniej orientacyjnego Cennika z zakresem cen produktów lub usług firmy oszczędza czas pracownikom firmy i klientom na rozmowach, po których okazuje się, że cena jest nie do przyjęcia dla jednej ze stron. Na zachętę warto podać wyceny przykładowych wykonanych prac wraz ze zdjęciami.

Źródło:




środa, 10 sierpnia 2016

JAK ZMNIEJSZYĆ KOSZTY PROWADZENIA FIRMY?

Do wprowadzenia oszczędności w firmie niezbędna jest wiedza na temat kształtowania się kosztów w przedsiębiorstwie w poszczególnych okresach. Większa firma ma więcej możliwości obniżenia kosztów, ale niewielkie działalności gospodarcze też posiadają niemałą liczbę opcji. Poniżej zostały podane przykładowe formy oszczędzania w firmie, które nie wiążą się z obniżeniem jakości produktów lub zwolnieniem pracowników.

1.      Negocjacje


Okazja do negocjacji pojawia się już przy podpisywaniu umowy o wynajem lokalu. Można wynegocjować niższy czynsz w niektórych miesiącach, w których przedsiębiorstwo generuje niższe przychody (działalność sezonowa) lub nawet zwolnienie z czynszu w pierwszym miesiącu (np. na potrzeby remontu). Wszystko zależy od kontaktu z właścicielem wynajmowanego lokalu. Każdy remont, który podnosi wartość nieruchomości można zazwyczaj odliczyć od opłaty czynszowej.
Negocjacje można prowadzić również z hurtowniami, od których zamawiamy towary lub materiały. Cena może zostać obniżona, termin zapłaty może ulec wydłużeniu lub dostawa zamówienia może być całkowicie darmowa. Wszystko zależy od uzgodnień z hurtownią, której zależy na sfinalizowaniu transakcji. Warto pamiętać, że zamawiając więcej, otrzymujemy więcej rabatów (np. uzyskujemy niższą cenę jednostkową).

2.      Bezpłatne konto firmowe w banku

Założenie i prowadzenie konta firmowego w banku może wiązać się z szerokim wachlarzem opłat.
Należy znaleźć takie konto, w którym opłatom nie podlegają usługi, z których najczęściej korzystamy (np. przelewy, przelewy do ZUS i US, wypłata gotówki). Ważne jest, aby koszty stałe rachunku nie były wysokie. Na rynku można znaleźć konta, których otwarcie i prowadzenie jest bezpłatne oraz nie ma opłaty za posiadanie karty płatniczej.

3.      Outsourcing księgowości



Działy firmy, które generują zbyt duże koszty, można zlikwidować, a zadania, które wykonywały, zlecić specjalistycznej firmie zewnętrznej. Często bardziej opłacalne jest zlecenie prowadzenia księgowości firmy do biura rachunkowego, niż zatrudnianie księgowego lub utrzymywanie całego działu księgowości.

4.      Podwyższanie kosztów w firmie w celu obniżenia podatku dochodowego

Większy dochód przedsiębiorstwa to również większy podatek do Urzędu Skarbowego. W ostatnim miesiącu kwartału lub w ostatnich dniach miesiąca (w zależności od wybranej formy płacenia podatku dochodowego) warto śledzić wysokość podatku. Jeśli jego wartość jest zbyt wysoka, można ją obniżyć poprzez zwiększenie kosztów (np. zrobienie większych zakupów do firmy).

5.      Zmiana operatora sieci komórkowej



Należy porównać oferty kilku operatorów sieci komórkowych działających na rynku i wybrać najkorzystniejszą (dopasowaną do naszych potrzeb i w dobrej cenie). Jeżeli podpisaliśmy już umowę, ale niedługo dobiega ona końca, warto ponownie przeszukać rynek i porównać oferty. Można umowę przedłużyć, jeśli operator przedstawi nam lepsze warunki niż konkurencja.

6.      Tańsza woda

Warto pomyśleć o zakupieniu dystrybutora wody do biura. To rozwiązanie jest tańsze niż kupowanie wody butelkowej.

7.      Koszty pracy

Koszty zatrudnienia pracownika na umowę o pracę są wysokie. Jeżeli potrzebujemy zatrudnić nowego pracownika, dobrym pomysłem jest skorzystanie z dofinansowań z Urzędu Pracy. Instytucja oferuje, np. program stażowy, w ramach którego do przedsiębiorstwa zatrudniany jest stażysta, który otrzymuje wynagrodzenie z Urzędu Pracy. Taki program trwa kilka miesięcy (nawet do 9), a po jego zakończeniu powinno się zatrudnić osobę do firmy. Innym programem jest doposażenie miejsca pracy.
W ramach niego można ubiegać się o doposażenie miejsca pracy dla nowego (bezrobotnego) pracownika.
Zamiast zatrudniać pracownika na umowę o pracę, można zatrudnić go na umowę zlecenie lub o dzieło, są to niższe koszty. Często w okresie wakacyjnym studenci chętnie podpisują takie umowy. Na takiego pracownika w ogóle nie trzeba płacić składek do ZUS.

8.      Inne oszczędności w biurze




Koszty zakupu papieru biurowego, tuszu do drukarki, drogiego oprogramowania można zmniejszyć.
Akcesoria biurowe można zamówić przez Internet, gdzie cena jest niższa niż w sklepach stacjonarnych. Warto porównać ceny w porównywarkach internetowych.
Dostępne są darmowe zamienniki drogiego oprogramowania, np. OpenOffice to darmowy program do tworzenia dokumentów. Nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, aby móc korzystać z przydatnych programów.


Koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa można zmniejszyć często o kilkadziesiąt, kilkaset złotych miesięcznie. W skali roku może być to niemała suma. Nie warto przepłacać. Warto korzystać z okazji do oszczędzania.


wtorek, 2 sierpnia 2016

SKUTECZNE ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI



Projektem możemy nazwać każde zaplanowane działanie, które ma jasno określony cel. Osiągnięcie tego celu wymaga wykonania różnych czynności, które powinny być komplementarne oraz zachodzić w odpowiednim czasie. Kluczem do zakończenia projektu sukcesem jest właśnie odpowiednie zarządzanie.



Pierwszym etapem powinna być identyfikacja projektu, która powinna zawierać:

·         Diagnozę stanu

Kluczowe jest ustalenie, jakie są ogólne zamierzenia planowanego działania. Ważne jest również, aby dokładnie określić, czy posiadamy niezbędne do realizacji projektu zasoby (sprzęty, środki finansowe etc.) lub czy możemy je w krótkim czasie pozyskać. Istotne jest ustalenie, czy jest zapotrzebowanie na efekt identyfikowanego projektu oraz czy konkurencja nie jest zbyt mocna. Trzeba także przeanalizować zagrożenia, które mogą zablokować lub utrudnić przeprowadzenie działań niezbędnych do zakończenia projektu sukcesem. Na podstawie takiej analizy należy następnie stworzyć kilka alternatywnych scenariuszy działań, które mogą doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu.

·         Oczekiwane rezultaty projektu oraz sposoby ich oceny

W tym punkcie należy wyszczególnić dokładne cele projektu oraz rezultaty, które powinny wystąpić po osiągnięciu przewidzianych celów. Istotne jest określenie wpływu inwestycji na otoczenie zewnętrzne oraz sytuację Podmiotu realizującego projekt. Należy ustalić narzędzia oceny efektów projektu (mogą to być np. wskaźniki finansowe) oraz formę ich weryfikacji.

Drugim etapem jest planowanie projektu.

Na tym etapie opracowywany jest plan projektu, który powinien zawierać harmonogram oraz budżet i sposób finansowania zaplanowanych działań. Należy określić czas realizacji oraz sposób kierowania projektem. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego zespołu projektowego. W jego skład powinien wchodzić koordynator, do którego każdy z członków mógłby zwrócić się o poradę lub pomoc. Ponadto ważne jest konkretne ustalenie zakresu odpowiedzialności poszczególnych pracowników oraz podział zadań. Ważne w grupie projektowej są: komunikacja i swobodny dostęp do informacji, a także dzielenie się wiedzą.
Następnie trzeba wykonać analizę ekonomiczno-finansową oraz sprawdzić, czy projekt jest opłacalny. Jeśli projekt przejdzie ten etap (po ewentualnych poprawkach) z oceną pozytywną, należy przejść do etapu trzeciego.

Trzeci etap polega na wdrażaniu projektu, czyli przystąpieniu do jego realizacji.

Realizacja projektu powinna być na bieżąco monitorowana, a występujące problemy rozwiązywane. Należy trzymać się harmonogramu, ewentualnie modyfikować go w zależności od przebiegu działań.
Istotne jest organizowanie spotkań grup projektowych, gdzie byłaby możliwość wymiany doświadczeń, uwag dotyczących sposobu działania etc.

Ostatnim etapem jest zakończenie projektu i podsumowanie.

Na tym etapie ustala się, czy projekt zakończył się sukcesem oraz jakie efekty spowodował. Analizuje się popełnione błędy i określa się, jak można było ich uniknąć. Powinno się również zwrócić uwagę na czynności, które przebiegły sprawnie i zdefiniować procesy, które ułatwiają przeprowadzanie niektórych czynności.

Efektywne zarządzanie projektem zwiększa szansę na jego powodzenie. Angażując własny czas lub pieniądze zawsze powinniśmy zaplanować swoje działania i podjąć się kontroli ich realizacji. Dobry pomysł jest kluczem do sukcesu, ale trzeba również zwrócić uwagę na opłacalność jego realizacji.

Źródła: