czwartek, 16 czerwca 2016

Skąd zdobyć finansowanie na realizację własnego pomysłu na biznes?


                Wielu przedsiębiorców posiada bardzo dobry pomysł na własny biznes, jednak brakuje im funduszy niezbędnych na realizację tego celu. Aby rozwiązać ten problem można skorzystać z wielu źródeł oferujących środki dla takich osób. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na finansowanie własnej firmy.




  1. Własne oszczędności

Najprostszym sposobem na zdobycie funduszy niezbędnych na rozpoczęcie realizowania własnego pomysłu na biznes jest oszczędzanie. Wadą tego sposobu jest długi czas jego trwania, bowiem ilość pieniędzy odkładanych miesięcznie biorąc pod uwagę przeciętne zarobki w Polsce jest niewielka. Aby uzyskać potrzebną nam kwotę trzeba czasem poczekać kilka lat. Wielką zaletą natomiast jest fakt, że zakładając firmę z własnych oszczędności będziemy każdą wydawaną złotówkę bardziej kontrolować i dwa razy zastanawiać się zanim zostanie ona wydana. Niepowodzenie realizacji pomysłu nie przyniesie konieczności spłacania długów, np. bankom a jedynie spowodowuje stratę własnych pieniędzy. Istnieją dwa sposoby oszczędzania :
·         oszczędzanie „do skarpety”, pieniądze wtedy nie pracują;
·         pomnażanie oszczędności poprzez korzystanie z różnych form inwestycji, np. lokaty.

2         2. Pożyczka od rodziny

                Kolejnym sposobem na uzyskanie potrzebnych pieniędzy jest pożyczka od krewnych. Nie jest to zadanie proste, ponieważ trzeba znaleźć sposób na przekonanie członków rodziny że inwestycja w ten pomysł nie będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Warto przemyśleć sobie także jakie będą konsekwencje gdy pomysł się nie powiedzie, może to spowodować nieporozumienia w rodzinie i spowodować spadek zaufania dla nas wśród najbliższych.

  1. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

                Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) za stosunkowo niewielką opłatą miesięczną oferują pełen pakiet usług takich jak: rejestrację, księgowość, biuro, promocję, porady prawne. Powoduje to uzyskanie pewnych oszczędności, które później można przeznaczyć na inwestycje. Obecność w Inkubatorze nie jest traktowana jako prowadzenie własnej działalności. Dlatego nie trzeba płacić ZUS-u. Równocześnie można strać się o uzyskanie dotacji na otwarcie firmy z innych źródeł. Nie istnieją wymagania co do wieku i stażu w biznesie, umowę z AIP zawiera się najczęściej na 2 lata. Ryzyko praktycznie nie istnieje, gdyż firmę możesz zawieszać aż 3 razy i płaci się wówczas tylko niewielką kwotę miesięcznie.



  1. Dotacje z Unii Europejskiej

                Pozyskiwanie funduszy ze środków Unijnych jest bardzo popularne wśród Polskich przedsiębiorców. Pod koniec 2012 r. na przykład zostało wykorzystane aż 84 % całej puli środków Unii Europejskiej, przeznaczonych na lata 2007-2013. Dotacja z UE jest bezzwrotna przy kontynuacji prowadzenia działalności przynajmniej przez rok od podpisania umowy na dotację. Obecnie najprężniej działającym projektem jest Program Innowacyjnej Gospodarki, który ma na celu dofinansować projekty związane z badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami, inwestycjami o dużym znaczeniu dla gospodarki, a także te powiązane z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi. Aktualnie program objął już 12 tys. pomysłów. Unijne dotacje są szczególnie korzystne dla firm wiążących swoją działalność z najnowszymi technologiami o wysokim potencjale innowacyjnym.

  1. Kredyt na działalność gospodarczą

                Jednym z najczęściej stosowanych metod finansowania przedsięwzięcia jest uzyskanie kredytu, leasingu czy też pożyczki. Główną zaletą takiej formy finansowania jest utrzymanie pełnej niezależności i kontroli właścicielskiej nad swoją firmą. Największym problemem w przypadku startupu i młodego biznesu jest uzyskanie takiego finansowania. Istnieją też specjalne programy realizowane przez różne instytucje publiczne (np. Fundusze Pożyczkowe), które oferują pożyczki na atrakcyjnych warunkach, ale jest ich ograniczona ilość i mają wysokie kryteria odnośnie zabezpieczeń finansowania. Większość banków udziela kredytów dla firm jedynie w oparciu o biznesplan i niestety bardzo niechętnie. Niezbędne do tego, aby uzyskać kredyt z banku jest uzyskanie rozmaitych zabezpieczeń (np. poręczeń), co może to być problemem dla nowych firm z niewielkim doświadczeniem.

  1. Konkursy biznesplanów

                Dodatkowym sposobem pozyskiwania funduszy jest start w konkursach, organizowanych przez różne instytucje (np. banki, firmy, czasopisma branżowe). W takich konkursach osoby najlepiej ocieniane są w stanie uzyskać niezbędne fundusze na realizację własnego pomysłu. Do otrzymania jest często nawet do 100 000 złotych. Nagroda nie podlega zwrotowi nawet jak pomysł na biznes się nie sprawdził.




  1. Crowdfunding
                Nowoczesną i coraz bardziej popularną metodą zbierania funduszy na realizację pomysłu są platformy crowdfundingowe. Pozwalają one sfinansować projekt środkami społeczności danej platformy internetowej, np. Kickstarter, Indiegogo. Ta metoda polega na uzyskaniu funduszy od ludzi w zamian za różne nagrody, np. gadżety firmowe. Najważniejszą cechą tego sposobu pozyskiwania środków jest duża szybkość uzyskania ich uzyskania, ponieważ zazwyczaj kampania promocyjna wynosi 2 miesiące. Wielką zaletą jest również zdobycie dużej popularności wśród społeczności internetowej, co wpływa na pozytywny wizerunek firmy oraz na nawiązanie bliskiej relacji z potencjalnymi klientami. Firma zyskuje również możliwość zbadania co ludzie sądzą na temat danego pomysłu i jeżeli nie zyska on przychylności internautów, może zrezygnować z jego realizacji przed zainwestowaniem na ten cel funduszy.

  1. Aniołowie Biznesu

                Aniołami Biznesu nazywane są osoby (najczęściej biznesmeni), które chętnie zainwestowałby własne fundusze w czyjeś innowacyjne pomysły na biznes. Takie osoby oczekują jasno sprecyzowanego projektu, który przy względnie niskim ryzyku przyniesie z czasem oczekiwane zyski. W Polsce szacuje się, iż ich liczba nie przekracza 3-4 tys., zaś inwestowane przez nich kwoty mieszczą się w przedziale od 500 tys. do 2 mln zł. Brak dokładnych danych wynika w głównej mierze z chęci pozostania anonimowym. Aby zwiększyć swoje szanse na bycie zauważonym przez taką osobę należy udzielać się na portalach społecznościowych, typu: LinkedIn, czy GoldenLine, gdzie swoje profile posiada większość inwestorów. Swój pomysł bardzo dobrze jest przedstawić w sposób niekonwencjonalny, np. poprzez utwór muzyczny. Na pewno ta pomysłowość zaowocuje większym zwróceniem uwagi na siebie i zainteresowaniem potencjalnego inwestora.

  1. Środki z Urzędu Pracy

                W przypadku, gdy zarejestrowana jako bezrobotna osoba chciałaby otworzyć własną działalność gospodarczą, może liczyć na wsparcie urzędu pracy. Aby uzyskać dofinansowanie należy przekonać komisję, że
nasz pomysł na biznes ma nie tylko potencjał, by zostać zrealizowanym, ale jako wdrożony w życie projekt utrzyma sie na rynku dłużej niż rok(wtedy udzielona nam pożyczka nie podlega zwrotowi). Urzędy pracy oferują także środki dla firm zatrudniających osoby bezrobotne lub niepełnosprawne.



  1. Pozyskanie wspólnika

Do rozpoczęcia realizacji własnego projektu można wykorzystać również wsparcie znajomych lub innych osób podzielających zainteresowania. Takie osoby można znaleźć np. na forach internetowych. Gdy wkład własny na otwarcie firmy jest niewystarczający, dobrym wyjściem jest znalezienie wspólnika. Osoba, która podziela Twoje pasje i zainteresowania i również chce otworzyć biznes może dostarczyć brakującą kwotę. Najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie tego typu osób w kręgu znajomych, a gdy to się nie uda można także spróbować na forach biznesowych. Razem z partnerem można założyć spółkę cywilną i zacząć działać dzieląc się zadaniami.


Źródła: