wtorek, 21 czerwca 2016

Kobiety w biznesie

    W dzisiejszych czasach zmienia się pozycja kobiet biznesie - stanowią one coraz bardziej atrakcyjniejszą i pewniejszą swojego miejsca na rynku pracy grupę. Cechy kobiet takie jak profesjonalizm, pracowitość, determinacja w dążeniu do celu, wysoka etyka biznesowa i uczciwość to cechy wpływające pozytywnie na oblicze świata biznesu.




Firmy zakładane przez kobiety

  Dane KRS (zebrane Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej – COIG) mówią o tym że w 2012r kobiety założyły około 120 tys. nowych firm. Puls Biznesu znów informuje że 40,2 % wszystkich nowo otwartych jednoosobowych działalności gospodarczych stanowią firmy, których założycielkami są kobiety. Również w zarządach nowych spółek można znaleźć przedstawicielki płci pięknej (takie firmy stanowią 27,3%).
  Polskie bizneswoman bardzo wyróżniają się na tle świata. Badania Grant Thornton wykazały że jedynie w kontynentalnych Chinach udział kobiet w zarządach firm jest proporcjonalnie większy niż w Polsce. 
  Raport Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet dowodzi z kolei że, w porównaniu do mężczyzn Kobiety w Polsce zakładają o 50% mniej firm. Powodem takiego stanu rzeczy może być krytyka kobiet lub też zbyt wygórowane oczekiwania względem siebie. Wiele kobiet cierpi na brak zrozumienia i wsparcia od osób sobie najbliższych. Pokutuje także stwierdzenie że najlepszym rozwiązaniem dla kobiety jest praca „ na etacie” a założenie własnej działalności jest bardzo ryzykowne. Według specjalistów czynnikiem, który ogranicza start udział w biznesie kobiet są brak wiary w siebie, w swoje kwalifikacje. Również problem pogodzenia pracy z obowiązkami rodzinnymi wydaje się być przyczyną do mniejszego udziału kobiet wśród przedsiębiorców.

Kobiety na stanowiskach menedżerskich

  Statystycznie 24% najwyższych stanowisk menedżerskich w przedsiębiorstwach zajmują kobiety (Źródło - badania GTI) . Największy odsetek kobiet na stanowiskach zarządczych w 2014 roku odnotowała Rosja – 43%, natomiast najmniejszy – Japonia (tylko 9%). Wynik Polski jest większy niż średnia wartość w Unii Europejskiej G7 i USA i wynosi 34%.
  Trzeba jednak podkreślić, kobiety piastują zazwyczaj głównie stanowiska menedżerów operacyjnych/merytorycznych, skupionych na realizacji zadań biznesowych. Najwyższe stanowiska, czyli stanowiska prezesów i wiceprezesów, obejmowane są głównie przez mężczyzn. Globalnie tylko 5% kobiet stoi na czele zarządów. Można zaobserwować że pensje pań są nawet o 27% niższe od tych pobieranych przez mężczyzn na podobnych stanowiskach. Analizując dane historyczne na uwagę zasługuje fakt, iż w okresach kryzysu gospodarczego konsekwentnie spadała liczba kobiet piastujących stanowiska menedżerskie.



Najczęściej obejmowane przez kobiety zarządcze stanowiska: 

Dyrektorów HR – globalnie 36% stanowisk zajmują kobiety, najwięcej w Chinach – 71%, Francji 50%, najmniej w Nowej Zelandii – tylko 2%, w Polsce co czwarte stanowisko przypada kobiecie.
Dyrektorów finansowych – globalnie 36% stanowisk zajmują kobiety, najwięcej w Chinach – 71%, Litwa – 63%, najmniej we Włoszech – tylko 11%, w Polsce 46% stanowisk CFO przypada kobietom.
CEO/ Dyrektor Zarządzający – globalnie 19% stanowisk zajmują kobiety, najwięcej w Tajlandii– 61%, Włochy – 50%, najmniej w Turcji – tylko 2%, w Polsce 16% stanowisk piastują kobiety.

  Niestety ciągle jeszcze zbyt mało kobiet można spotkać w zarządach firm. Globalnie tylko 17% zarządów stanowią kobiety, najwięcej w Indonezji 44% i na Litwie 42%, najmniej 6% w Holandii. W Polsce, podobnie jak w Unii Europejskiej, co piątym członkiem zarządu jest kobieta. Bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku pełnienia przez kobiety roli partnerów w spółkach. Średnia dla świata wynosi 6% a w Polsce dwa razy więcej (12%). Najwięcej kobiet-partnerów jest w Nowej Zelandii – 27%.

Branże,w których kobiety odniosły sukces

  Przeważającymi branżami, w których występuje największy odsetek kobiet stających na czele firm to branże usługowa i handlowa. Najmniej kobiet zasiada w zarządach firm z branży rafineryjnej, produkcji maszyn, urządzeń i pojazdów oraz elektryki i elektroniki. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie sprawdzają się w zarządzaniu firmami z typowo męskich branż. Panie można spotkać nawet w firmach budowlanych lub motoryzacyjnych. Doskonałym przykładem jest Solange Olszewska, właścicielka Solaris Bus & Coach S.A. – drugiego po fabryce MAN dostawcy autobusów w Polsce. W Warszawie serwis samochodowy Morela prowadzi Iwona Kornatko. Jest ona także autorką bloga Warsztat Na Obcasach, objaśniającym paniom zagadnienia motoryzacyjne. Ewa Minge, polska projektantka stawiana w jednym rzędzie obok najbardziej prestiżowych domów mody. Swoją firmę założyła w wieku 24 lat. Trzy lata później zajęła się już luksusowym wzornictwem przemysłowym i stworzyła unikalną linię EVA Minge, projektując kolekcje koktajlowe, biznesowe, wieczorowe i sportowe. Dorota Jarodzka-Śródka jest z kolei właścicielką firmy deweloperskiej Archicom. Wielki sukces osiągnęła również Irena Eris, która wspólnie z mężem stworzyła Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Sp. z o.o. Obecnie z jej produktów korzystają kobiety z ponad 40 krajów.

  Kobiety z powodzeniem stoją na czele wielkich międzynarodowych korporacji. Wspaniałe kariery zrobiły między innymi: Sheryl Sandberg, (Facebook), Indra Nooyi (Pepsico) Irene Rosenfeld (Kraft) , Virginia Rometty (IBM) czy Denise Morrison (Campbell Soup’s).

Kondycja firm w zależności od płci osoby zarządzającej

  Z badań wynika, że w drugiej połowie 2015 roku przedsiębiorstwa zarządzane tylko przez kobietę lub tylko przez mężczyznę cechowały się podobną stabilnością poziomu sprzedaży na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Na porównywalnym poziomie kształtowały się takie wskaźniki jak pozycja konkurencyjna ich firm, wskaźniki w zakresie poziomu zatrudnienia oraz ogólna kondycja przedsiębiorstwa. Zauważono również, że najlepsza sytuacją charakteryzowały się firmy zarządzane wspólnie przez kobiety i mężczyzn.



Kobiety - optymistki?

  Ponad 26 proc. kobiet decydujących o losach przedsiębiorstwa uważa, że bieżące półrocze przyniesie poprawę sytuacji ogólnej firmy, podczas gdy zdanie to podziela 25,4 proc. mężczyzn na podobnym stanowisku. O większym pesymizmie wśród mężczyzn świadczy także fakt, że co czwarty z nich był zdania, że pierwsza połowa 2016 roku przyniesie w przedsiębiorstwie pogorszenie sytuacji. Tego samego zdania było 22,2 proc. kobiet.

  Również w przypadku prognoz dotyczących ogólnej sytuacji firmy czy kształtowania się poziomu cen, pozytywne nastawienie częściej było widoczne u kobiet niż u mężczyzn. Jednak to mężczyźni częściej prognozowali wzrosty w obszarze wolumenu sprzedaży na rynku krajowym, pozycji konkurencyjnej czy zatrudnienia.

  W firmach zarządzanych przez reprezentantów obu płci stosunek optymistów
 i pesymistów jest równy i wynosi po 24,1 proc. Pozostała część firm z tej grupy była zdania, że w najbliższym czasie nie nastąpią znaczące zmiany sytuacji ogólnej firmy.


Kobieta biznesu 2015

  Co roku czytelnicy „Pulsu biznesu” przyznają kobiecie, która odniosła największy sukces w prowadzeniu firmy tytuł Kobiety Roku. W 2015 r. zwyciężyła Izabella Wałkowska, prezes firmy Plastwil. Wyróżnione zostały także Olga Malinkiewicz, naukowiec, wiceprezes ds. technologii Saule Technologies oraz Kinga Piecuch, prezes SAP Polska.

Źródło:

1. http://kariera.forbes.pl/kobiety-w-polsce-to-przodowniczki-przedsiebiorczosci,artykuly,143359,1,1.html
2. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kobiety-w-Polsce-zakladaja-dwa-razy-mniej-firm-niz-mezczyzni-3533277.html
3. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polki-na-kierowniczych-stanowiskach-czesciej-niz-Szwedki-czy-Finki-3434042.html
4. http://100kobietbiznesu.pb.pl/plebiscyt
5. http://grantthornton.pl/kobiety-w-biznesie-czyli-jak-pogodzic-role-i-odniesc-sukces/
6. http://www.benchmark.pl/aktualnosci/firmy-prowadzone-przez-kobiety-sa-bardziej-stabilne.html
7. http://www.firmy.net/blog/kobieta-vs-mezczyzna-w-biznesie-czyli-nastroje-gospodarcze-wedlug-plci-raport-firmy-net-20187.html
8. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kobiety-rzadziej-zajmuja-stanowisko-prezesa-2343268.html
9. http://forsal.pl/artykuly/930356,kobieta-prezes-jak-radza-spolki-ktorymi-zarzadza-plec-piekna.html

czwartek, 16 czerwca 2016

Skąd zdobyć finansowanie na realizację własnego pomysłu na biznes?


                Wielu przedsiębiorców posiada bardzo dobry pomysł na własny biznes, jednak brakuje im funduszy niezbędnych na realizację tego celu. Aby rozwiązać ten problem można skorzystać z wielu źródeł oferujących środki dla takich osób. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na finansowanie własnej firmy.




  1. Własne oszczędności

Najprostszym sposobem na zdobycie funduszy niezbędnych na rozpoczęcie realizowania własnego pomysłu na biznes jest oszczędzanie. Wadą tego sposobu jest długi czas jego trwania, bowiem ilość pieniędzy odkładanych miesięcznie biorąc pod uwagę przeciętne zarobki w Polsce jest niewielka. Aby uzyskać potrzebną nam kwotę trzeba czasem poczekać kilka lat. Wielką zaletą natomiast jest fakt, że zakładając firmę z własnych oszczędności będziemy każdą wydawaną złotówkę bardziej kontrolować i dwa razy zastanawiać się zanim zostanie ona wydana. Niepowodzenie realizacji pomysłu nie przyniesie konieczności spłacania długów, np. bankom a jedynie spowodowuje stratę własnych pieniędzy. Istnieją dwa sposoby oszczędzania :
·         oszczędzanie „do skarpety”, pieniądze wtedy nie pracują;
·         pomnażanie oszczędności poprzez korzystanie z różnych form inwestycji, np. lokaty.

2         2. Pożyczka od rodziny

                Kolejnym sposobem na uzyskanie potrzebnych pieniędzy jest pożyczka od krewnych. Nie jest to zadanie proste, ponieważ trzeba znaleźć sposób na przekonanie członków rodziny że inwestycja w ten pomysł nie będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Warto przemyśleć sobie także jakie będą konsekwencje gdy pomysł się nie powiedzie, może to spowodować nieporozumienia w rodzinie i spowodować spadek zaufania dla nas wśród najbliższych.

  1. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

                Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) za stosunkowo niewielką opłatą miesięczną oferują pełen pakiet usług takich jak: rejestrację, księgowość, biuro, promocję, porady prawne. Powoduje to uzyskanie pewnych oszczędności, które później można przeznaczyć na inwestycje. Obecność w Inkubatorze nie jest traktowana jako prowadzenie własnej działalności. Dlatego nie trzeba płacić ZUS-u. Równocześnie można strać się o uzyskanie dotacji na otwarcie firmy z innych źródeł. Nie istnieją wymagania co do wieku i stażu w biznesie, umowę z AIP zawiera się najczęściej na 2 lata. Ryzyko praktycznie nie istnieje, gdyż firmę możesz zawieszać aż 3 razy i płaci się wówczas tylko niewielką kwotę miesięcznie.



  1. Dotacje z Unii Europejskiej

                Pozyskiwanie funduszy ze środków Unijnych jest bardzo popularne wśród Polskich przedsiębiorców. Pod koniec 2012 r. na przykład zostało wykorzystane aż 84 % całej puli środków Unii Europejskiej, przeznaczonych na lata 2007-2013. Dotacja z UE jest bezzwrotna przy kontynuacji prowadzenia działalności przynajmniej przez rok od podpisania umowy na dotację. Obecnie najprężniej działającym projektem jest Program Innowacyjnej Gospodarki, który ma na celu dofinansować projekty związane z badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami, inwestycjami o dużym znaczeniu dla gospodarki, a także te powiązane z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi. Aktualnie program objął już 12 tys. pomysłów. Unijne dotacje są szczególnie korzystne dla firm wiążących swoją działalność z najnowszymi technologiami o wysokim potencjale innowacyjnym.

  1. Kredyt na działalność gospodarczą

                Jednym z najczęściej stosowanych metod finansowania przedsięwzięcia jest uzyskanie kredytu, leasingu czy też pożyczki. Główną zaletą takiej formy finansowania jest utrzymanie pełnej niezależności i kontroli właścicielskiej nad swoją firmą. Największym problemem w przypadku startupu i młodego biznesu jest uzyskanie takiego finansowania. Istnieją też specjalne programy realizowane przez różne instytucje publiczne (np. Fundusze Pożyczkowe), które oferują pożyczki na atrakcyjnych warunkach, ale jest ich ograniczona ilość i mają wysokie kryteria odnośnie zabezpieczeń finansowania. Większość banków udziela kredytów dla firm jedynie w oparciu o biznesplan i niestety bardzo niechętnie. Niezbędne do tego, aby uzyskać kredyt z banku jest uzyskanie rozmaitych zabezpieczeń (np. poręczeń), co może to być problemem dla nowych firm z niewielkim doświadczeniem.

  1. Konkursy biznesplanów

                Dodatkowym sposobem pozyskiwania funduszy jest start w konkursach, organizowanych przez różne instytucje (np. banki, firmy, czasopisma branżowe). W takich konkursach osoby najlepiej ocieniane są w stanie uzyskać niezbędne fundusze na realizację własnego pomysłu. Do otrzymania jest często nawet do 100 000 złotych. Nagroda nie podlega zwrotowi nawet jak pomysł na biznes się nie sprawdził.




  1. Crowdfunding
                Nowoczesną i coraz bardziej popularną metodą zbierania funduszy na realizację pomysłu są platformy crowdfundingowe. Pozwalają one sfinansować projekt środkami społeczności danej platformy internetowej, np. Kickstarter, Indiegogo. Ta metoda polega na uzyskaniu funduszy od ludzi w zamian za różne nagrody, np. gadżety firmowe. Najważniejszą cechą tego sposobu pozyskiwania środków jest duża szybkość uzyskania ich uzyskania, ponieważ zazwyczaj kampania promocyjna wynosi 2 miesiące. Wielką zaletą jest również zdobycie dużej popularności wśród społeczności internetowej, co wpływa na pozytywny wizerunek firmy oraz na nawiązanie bliskiej relacji z potencjalnymi klientami. Firma zyskuje również możliwość zbadania co ludzie sądzą na temat danego pomysłu i jeżeli nie zyska on przychylności internautów, może zrezygnować z jego realizacji przed zainwestowaniem na ten cel funduszy.

  1. Aniołowie Biznesu

                Aniołami Biznesu nazywane są osoby (najczęściej biznesmeni), które chętnie zainwestowałby własne fundusze w czyjeś innowacyjne pomysły na biznes. Takie osoby oczekują jasno sprecyzowanego projektu, który przy względnie niskim ryzyku przyniesie z czasem oczekiwane zyski. W Polsce szacuje się, iż ich liczba nie przekracza 3-4 tys., zaś inwestowane przez nich kwoty mieszczą się w przedziale od 500 tys. do 2 mln zł. Brak dokładnych danych wynika w głównej mierze z chęci pozostania anonimowym. Aby zwiększyć swoje szanse na bycie zauważonym przez taką osobę należy udzielać się na portalach społecznościowych, typu: LinkedIn, czy GoldenLine, gdzie swoje profile posiada większość inwestorów. Swój pomysł bardzo dobrze jest przedstawić w sposób niekonwencjonalny, np. poprzez utwór muzyczny. Na pewno ta pomysłowość zaowocuje większym zwróceniem uwagi na siebie i zainteresowaniem potencjalnego inwestora.

  1. Środki z Urzędu Pracy

                W przypadku, gdy zarejestrowana jako bezrobotna osoba chciałaby otworzyć własną działalność gospodarczą, może liczyć na wsparcie urzędu pracy. Aby uzyskać dofinansowanie należy przekonać komisję, że
nasz pomysł na biznes ma nie tylko potencjał, by zostać zrealizowanym, ale jako wdrożony w życie projekt utrzyma sie na rynku dłużej niż rok(wtedy udzielona nam pożyczka nie podlega zwrotowi). Urzędy pracy oferują także środki dla firm zatrudniających osoby bezrobotne lub niepełnosprawne.



  1. Pozyskanie wspólnika

Do rozpoczęcia realizacji własnego projektu można wykorzystać również wsparcie znajomych lub innych osób podzielających zainteresowania. Takie osoby można znaleźć np. na forach internetowych. Gdy wkład własny na otwarcie firmy jest niewystarczający, dobrym wyjściem jest znalezienie wspólnika. Osoba, która podziela Twoje pasje i zainteresowania i również chce otworzyć biznes może dostarczyć brakującą kwotę. Najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie tego typu osób w kręgu znajomych, a gdy to się nie uda można także spróbować na forach biznesowych. Razem z partnerem można założyć spółkę cywilną i zacząć działać dzieląc się zadaniami.


Źródła:

poniedziałek, 13 czerwca 2016

13 pomysłów na własny biznes




                Każdy pomysł na biznes jest dobry, jeżeli odpowiada na  zapotrzebowanie klientów na dany produkt. Ważna jest także postawa przedsiębiorcy, jego profesjonalizm i pasja, a także cierpliwość. Jeśli te warunki zostaną spełnione to nawet najbardziej odważny pomysł może okazać się sukcesem.
                Nawet niewielki kapitał startowy, rzędu do 50 tys. zł pozwoli na założenie biznesu generującego uczciwy zysk. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na biznes dla osób nie mających dużych pieniędzy na starcie.



Agencje niań i opiekunek

                Zapotrzebowanie na profesjonalne nianie i opiekunki nie maleje, szczególnie w miastach średniej wielkości gdzie takich osób jest niewiele. Do założenia agencji pośredniczącej w poszukiwaniach opiekunek dla dzieci i osób starszych wystarczy pokój i telefon. Zazwyczaj agencje zarabiają od 300 do 1000 zł plus VAT jednorazowo za każde pośrednictwo. Może to być również określony procent od pierwszej wypłaty opiekunki (30-60 proc., tj. około 400 zł).

Sklepy ze zdrową żywnością


                W dzisiejszych czasach można zaobserwować rosnący trend na zdrową żywności i ekologiczne produkty. Sklepy oferujące taki asortyment mogą liczyć na stałych, wiernych klientów. Uruchomienie niewielkiego sklepu to wydatek co najmniej 40-50 tys. zł plus koszty zakupu towaru. Uzyskane dzięki temu zyski pozwalają  ć na 3-4 tys. miesięcznej pensji dla właściciela i ok. 2 tys. zł dla pracownika.
Renowacja mebli

                W Polsce można zaobserwować modę na meble w starym stylu. Rośnie także ilość importowanych używanych mebli z zachodu, których koszt renowacji na granicą jest o wiele wyższy niż w kraju. Aby zająć się odnawianiem starych mebli, potrzebne są odpowiednie umiejętności, cierpliwość i ok. 5 tys. zł. Do zrealizowania takiego pomysłu wystarczy niewielki lokal, najprostsze narzędzia stolarskie i materiały. Miesięczne zyski są zależne od ilości zleceń i mogą wynosić około 3 tys. zł .
Wypożyczalnia rowerów na telefon


                Jedynym kosztem uruchomienia wypożyczalni jest kupno rowerów. Cena jednej sztuki dobrej jakości to około 1 tys. zł. Niezbędny jest także transport, żeby dowieźć rower do klienta Szacunkowe przychody takich firm w sezonie mogą osiągnąć nawet 50 tys. zł.
Parkingi osiedlowe

                Dużym problemem w większych miastach jest brak wystarczających miejsc parkingowych. Odpowiedzią na potrzeby mieszkańców może być stworzenie płatnego parkingu. Ta inwestycja wymaga kupna ogrodzenia i postawienia budki ze szlabanem (wydatek około 20-30 tys. zł.).  Kluczem do powodzenia jest znalezienie dobrej lokalizacji i niższe stawki niż na sąsiednich parkingach. Przy stu samochodach miesięczne przychody parkingu powinny wynosić od 15 do 25 tys. zł.
Indywidualne koszulki


                Coraz więcej osób marzy o tym, żeby wyróżniać się ubiorem. W odpowiedzi na te potrzeby powstają firmy produkujące i sprzedające koszulki z zaprojektowanym przez klienta nadrukiem. W ten sposób przygotowane ubrania mogą być sprzedawane przez Internet. Aby taki biznes miał rację bytu niezbędne jest umiejętne zaprojektowanie strony internetowej, tak aby pojawiła się na czołowych miejscach wyszukiwarek, oraz wyjście z szeroką ofertą towaru.  Za koszulkę z zaprojektowanym przez siebie nadrukiem trzeba zapłacić od 35 do 50 zł w zależności od jakości koszulki, na której jest nadruk. Hurtowa cena `surowej` koszulki to ok. 5 zł.

Agencja pocztowa

                Dobrym pomysłem na dodatkowy zarobek jest uruchomienie agencji pocztowej w małej miejscowości. Aby uruchomić taki punkt, nie są wymagane duże nakłady. Umowę zawiera się z rejonowym urzędem pocztowym, który dostarcza potrzebny sprzęt, taki jak pieczęcie, wagi, druki czy datowniki. Warunkiem koniecznym jest posiadanie lokalu i zarejestrowanie działalności gospodarczej. Oczywiście na większe zyski można liczyć w dużych miastach, gdzie ruch jest większy i wtedy rozliczenia z pocztą prowadzone są na zasadach prowizyjnych. W małych miejscowościach prowadzący agencję częściej decydują się na miesięczny ryczałt w wysokości 400 zł.

Turystyka z flintą

                Na rozpoczęcie działalności biura oferującego polowania potrzeba około 20 tys. zł. Klientami takich firm są przede wszystkim obcokrajowcy. Niezbędne są koncesje: na prowadzenie działalności turystycznej oraz z Ministerstwa Środowiska na organizowanie polowań. Największe koszty prowadzenia firmy stanowią ubezpieczenia. Polisę trzeba wykupić nie tylko dla turysty. Ubezpieczona musi też być sama firma. Przychody w sezonie mogą sięgać 10-12 tys. zł miesięcznie. Turysta płaci 100 euro dziennie, w sezonie można zarobić około 30 tys. zł przy obsłudze dwudziestu kilkuosobowych grup.
Food truck + catering


                Jedzenie z obwoźnych kuchni stało się niezwykle modne. Aby przetrwać na rynku trzeba jednak wymyślić jakiś oryginalny rodzaj serwowanych potraw, bowiem na rynku znajdziemy mnóstwo food trucków serwujących jedzenie typu fast food. Rejestrując tego typu działalność można od razu poszerzyć ja o catering, ponieważ food trucki są popularne również na wszelkiego rodzaju imprezach firmowych czy nawet prywatnych przyjęciach.

E-handel

                Internetowa sprzedaż wyrobów jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią. Tego typu sprzedawcą może zostać osoba która sama niczego nie produkuje, jednak udostępnia do sprzedaży produkty firm które nie prowadzą sprzedaży w Sieci. Ten pomysł wymaga inwestycji w stworzenie strony sklepu i aplikacji do jej prowadzenia.

Prowadzenie bloga


                Blog, to nic innego jak nowoczesna wersja pamiętnika. Choć jedynie pamiętniki znanych osób są prawdziwymi bestsellerami, to współcześnie można na takim pamiętniku zarabiać w zupełnie inny sposób. Otóż blog może też być miejscem, w którym wyraża się opinie, prowadzi dyskusje i poleca produkty. Poczytny blog generuje zarobek płynący z reklamy.
Organizacja imprez

                Idealnym rozwiązaniem dla osób energicznych i lubiących ludzi jest organizacja wszelakich imprez (od domowych przyjęć, po międzynarodowe konferencje). Niezbędna w tym biznesie jest umiejętność zarządzania. Jest to bardzo szeroka dziedzina, ale tak naprawdę jedyne czego potrzeba nam do wykonywania takich usług to notes, telefon i laptop z połączeniem do Internetu. W praktyce sprowadza się to jednak do zebrania odpowiedniej wiedzy dotyczącej tego kto i za ile daną usługę jest  w stanie wykonać. Później pozostaje już jedynie dotarcie z ofertą do klientów.

Franczyza

                Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla osób które chciałby prowadzić własną działalność gospodarczą, jednak nie mają konkretnego pomysłu jest franczyza. Jest to gotowy pomysł na biznes, a współpraca z firmą matką powoduje zmniejszenie wydatków na tworzenie marki oraz tworzenie od podstaw produktów i projektów.  


                 Jak widać pomysłów na własną działalność jest wiele, a w Internecie znaleźć można dodatkowo kilkadziesiąt innych przykładów. Zatem może to właśnie dziś jest odpowiedni dzień na decyzję o rozpoczęciu prowadzenia biznesu? 


Źródło:

czwartek, 2 czerwca 2016

10 błędów najczęściej popełnianych przy zakładaniu firmy

10  błędów najczęściej popełnianych przy zakładaniu firmy

            Optymizm nie zawsze jest sprzymierzeńcem w biznesie. Tutaj liczy się realizm i twarde stąpanie po ziemi. Żeby prowadzić firmę, nie wystarczy być pracowitym. Trzeba być świadomym czyhających na nas zagrożeń. 



1. Niesprecyzowany pomysł na biznes

            Bardzo częstym błędem wśród nowych przedsiębiorców jest niedostateczne rozwinięcie własnego pomysłu. Osoba co prawda ma w głowie „ten idealny plan”, jednak często to nie wystarczy do odniesienia sukcesu branży. Bardzo ważnym aspektem jest także właściwa ocena  sytuacji na rynku, brak analizy ofertę konkurencji lub też niesporządzenie business planu, a dobry plan to podstawa. 



2. Mało racjonalne podejście do prowadzenia firmy

            Początkujący przedsiębiorcy nawet na początku swojej działalności liczą na to że bez większego problemu ich firma będzie generowała milionowe zyski, nie będzie brakowało im klientów i współpracowników. Prawda jest taka, że rzadko które przedsiębiorstwo osiąga sukces w krótkim czasie. Znacznie rozsądniej jest przygotować się na 2-3 lata chude, a dopiero później zakładać większe zyski. Przedsiębiorcy zapominają także że prowadzenie własnej firmy, szczególnie na początku wymaga od nich dużego zaangażowania, jest nierzadko praca po kilkanaście godzin na dobę – również w weekendy.

3. Brak planu „B”

            Wielkim ryzykiem jest nie posiadanie alternatywnego sposobu postępowania w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia. Nawet najlepszy plan zawsze może się nie powieść, należy się z tym liczyć i zawsze mieć w rękawie „plan B”. W przypadku niepowodzenia głównej  działalności zapewni on środki do życia na jakiś czas.




4.Nepotyzm

            Podstawowym kryterium wyboru pracownika powinny być jego kwalifikacje. Często zaś pracodawcy
obsadzają kluczowe stanowiska w firmie członkami najbliższej rodziny, niekoniecznie posiadających wybitne kwalifikacje.



5. Robienie wszystkiego samodzielnie

             Przedsiębiorcom często wydaje się, że wszystko zrobią najlepiej. W praktyce rzadko można spotkać prawdziwego człowieka - orkiestrę. Robienie wszystkiego samemu nie sprawdzi się na dłuższą metę, bo po pierwsze może to prowadzić do  wyczerpania i braku motywacji, a po drugie są ludzie, którzy na poszczególnych rzeczach znają się lepiej. Warto zdać się na profesjonalistów w kwestii projektowania strony internetowej lub reklamy.


6. Brak konsekwencji

            Aż 80 proc. firm upada po pierwszym roku działalności.  Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest utrata wiary w powodzenie przedsięwzięcia  po pierwszych niepowodzeniach. Wielu przedsiębiorców ma słomiany zapał i poddaje się, myśląc, że tak już będzie zawsze. Statystyki mówią, że trzeba pracować aż trzy lata, aby móc czerpać konkretne zyski z działalności. Do tego potrzebne są jednak determinacja i wytrwałość, a także długotrwała motywacja do ciężkiej pracy. 


7. Niedostateczna wiedza

            Dużym problemem wśród młodych przedsiębiorców jest niedostateczne doświadczenie i wiedza. Nie radzą sobie wtedy z  prowadzeniem firmy i boją się do tego przyznać i zapytać kogoś bardziej doświadczonego o radę.  Strach ten nierzadko wynika z obawy przed wygłupieniem się bądź kradzieżą genialnego pomysłu. Tymczasem są osoby chętne do pomocy i udzielenia dobrej rady, często nawet bezpłatnie. Wiele z nich aktywnie uczestniczy na forach internetowych związanych z danym biznesem. Warto poznać konkurencję porozumieć się z nimi  w sprawie współpracy na lokalnym rynku. Z kolei organizacje zrzeszające przedsiębiorców często organizują darmowe szkolenia. 


8. Oszczędność kosztów na działania reprezentacyjne

            Bardzo ważnym aspektem firmy jest jej wizerunek. Warto zadbać o to aby siedziba firmy była reprezentatywna, strona internetowa schludna itp. To samo tyczy się  samochodu, odzieży reprezentacyjnej, a także sposobu, w jaki traktujemy partnerów biznesowych. To wszystko może wpływać na to co o nas myślą partnerzy i klienci. W niektórych przypadkach warto wydać trochę więcej (i ewentualnie zaliczyć to do kosztów reprezentacji), aby pokazać klasę i prestiż.

9. Brak oszczędności

            Zawsze należy liczyć się z tym, że mogą przytrafić się niespodziewane wydatki a jeżeli firma nie ma środków, aby spłacać swoje zobowiązania, może szybko zostać postawiona w stan upadłości. Wydawanie wszystkiego na bieżące wydatki prędzej czy później będzie miało swoje negatywne skutki. Aby uniknąć zaistniałej sytuacji należy zabezpieczyć sobie oszczędności
,które też istotne w przypadku planowania inwestycji w firmie. Jeżeli musimy zapłacić pracownikom, dostawcom i wszystkim urzędom, trudno bez zaciągania dodatkowego zobowiązania wydobyć kilkanaście lub kilkaset tysięcy na rozwój firmy. 



10. Brak wystarczających środków

            Brak wystarczających środków na założenie i prowadzenie firmy to przeważnie kluczowy problem każdego przedsiębiorcy. 
Nie wynika to jednak bezpośrednio z błędnych decyzji, a przeważnie z braku wystarczającej wiedzy. Nie każdy ma na starcie zdolność kredytową, aby środki na założenie pozyskać z banku. Dobry business plan to jednak podstawa, jeżeli ubiegamy się o kredyt na założenie firmy. Środki w postaci dotacji lub preferencyjnego kredytu można również pozyskać z urzędu pracy. Gdy już z firma jest założona, należy skrupulatnie pilnować kontrahentów, aby regulowali w terminie należności. Zatory płatnicze były w ubiegłym roku powodem upadłości ponad 400 przedsiębiorstw. 

Źródło: