wtorek, 16 lutego 2016

Cotygodniowy słownik pojęć: "OSI", czyli Obszar Strategicznej Interwencji



W dniu dzisiejszym prezentujemy kolejne bardzo istotne pojęcie dla wszystkich starających się o dotacje unijne, a mianowicie wyjaśnimy skrót "OSI". W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych poszczególne województwa zostały podzielone na zróżnicowane obszary wymagające interwencji w różnych dziedzinach, o różnej alokacji w ramach ogłaszanych konkursów. 


OSI to nic innego jak obszar strategicznej interwencji, czyli teren wobec którego wymagana jest interwencja rządu. OSI wyodrębnione zostają z reguły ze względu na ciężar, którego dany region nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć i który z punktu widzenia aspektów społecznych, środowiskowych czy gospodarczych wywiera lub może wywierać w przyszłości wpływ na rozwój całego kraju.

Wśród nich istnieją dwa specyficzne rodzaje:
- tereny, które mogą zapewnić konkurencyjność;
- obszary problemowe (występują na nich np. konflikty przestrzenne).

W Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego wskazano 5 głównych kategorii OSI:
1: Polska Wschodnia
2: Obszary przygraniczne
3: Obszary, w szczególności wiejskie, o najniższym poziomie dostępu mieszkańców do dóbr i usług warunkujących możliwości rozwojowe
4: Miasta wojewódzkie
5: Miasta i dzielnice miast wymagające rewitalizacji

Z kolei w obrębie województwa dolnośląskiego zostało wyznaczonych 5 OSI, do których łącznie trafi około 340 mln euro. Zalicza się do nich:
- Zachodni Obszar Interwencji - ok.64,2 mln euro;
- Legnicko-Głogowski Obszar Interwencji - ok. 89,8 mln euro;
- Obszar Interwencji Doliny Baryczy - ok. 63,8 mln euro;
- Obszar Interwencji Równiny Wrocławskiej - ok.49,3 mln euro;
- Dzierżoniowsko- Kłodzko- Ząbkowicki Obszar Interwencji - ok. 72,9 mln euro.


Dla naszego regionu OSI zostało określone w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020.

W tym dokumencie strategicznym określono tzw. Obszary Integracji i Obszary Interwencji, czyli miejsca występowania na Dolnym Śląsku "szczególnych dla danych lokalizacji zjawisk, procesów i barier". Podział na OSI ma w swoich założeniach doprowadzić do równomiernego wsparcia regionu, tak aby wykorzystywać wszystkie dostępne potencjały i podnosić jakość życia mieszkańców Dolnego Śląska.

Ze strategii wynika, że zamieszkały przez ponad 1,2 mln osób Wrocławski Obszar Metropolitarny, obejmujący Wrocław i 9 okolicznych powiatów, jest największy w ramach OSI. Kolejne to Aglomeracja Wałbrzyska, Jeleniogórska oraz Legnicko-Głogowski Okręg Przemysłowy. 

____________

Opracowano na podstawie:

1.  http://www.portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/340-mln-euro-na-rozwoj-obszarow-strategicznej-interwencji,71259.html
2.  http://wid.edu.pl/dolny-slask-specjalne-obszary-strategiczne-osi-340-mln-euro/
3. http://wiadomosci.onet.pl/wroclaw/dolnoslaskie-wybralo-obszary-strategicznej-interwencji/y8jewt
4. Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego