środa, 24 lutego 2016

Cotygodniowy słownik pojęć: "ALOKACJA"



Kolejnym pojęciem, które chcielibyśmy przybliżyć jest termin „alokacja”.
 
Określenie to jest używane w odniesieniu do całkowitej kwoty środków unijnych, które rozdysponowane mogą być w ramach konkretnego działania lub programu na danym obszarze w ustalonym czasie. Istnieją różne poziomy mierzenia alokacji m.in. poprzez poziom programów, konkursów i działań, ale także na poziomie terytorium (województwo, kraj itp.).
W latach 2014- 2020 przeznaczone dla naszego kraju środki na realizację polityki spójności wynoszą aż 82,5 mld euro. Nowa perspektywa finansowa UE przewiduje wsparcie finansowe dla przedsiębiorców na podstawie konkretnych Programów:

1) Zarządzanych przez Ministra Rozwoju Regionalnego:

  •          Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR)

  •          Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ)

  •          Program Operacyjny Polska Wschodnia (PO PW)

  •          Program Operacyjny Polska Cyfrowa (PO PC)

  •          Program Pomocy Technicznej (PO PT)

  •          Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER)

  •          Program Europejskiej Wspólnoty Terytorialnej

2) Zarządzanych przez województwa:

  •          16 Regionalnych Programów Operacyjnych (np. RPO WD dla Dolnego Śląska)

3) Zarządzanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

  •          Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

  •          Program Operacyjny „Rybactwo i Morze”

Jak podało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w przypadku Dolnego Śląska głównym celem alokacji środków unijnych jest wzrost konkurencyjności gospodarki regionu w oparciu o badania i rozwój (na który zresztą zostanie przeznaczona największa pula środków). Do dużych wyzwań należeć będzie też poprawa dostępności transportowej, wzrost udziału energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych, zwiększenie efektywności energetycznej, wzrost zatrudnienia i mobilności pracowników, a także projekty podnoszące poziom i jakość edukacji oraz życia.

Image and video hosting by TinyPic

wtorek, 16 lutego 2016

Cotygodniowy słownik pojęć: "OSI", czyli Obszar Strategicznej Interwencji



W dniu dzisiejszym prezentujemy kolejne bardzo istotne pojęcie dla wszystkich starających się o dotacje unijne, a mianowicie wyjaśnimy skrót "OSI". W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych poszczególne województwa zostały podzielone na zróżnicowane obszary wymagające interwencji w różnych dziedzinach, o różnej alokacji w ramach ogłaszanych konkursów. 


OSI to nic innego jak obszar strategicznej interwencji, czyli teren wobec którego wymagana jest interwencja rządu. OSI wyodrębnione zostają z reguły ze względu na ciężar, którego dany region nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć i który z punktu widzenia aspektów społecznych, środowiskowych czy gospodarczych wywiera lub może wywierać w przyszłości wpływ na rozwój całego kraju.

Wśród nich istnieją dwa specyficzne rodzaje:
- tereny, które mogą zapewnić konkurencyjność;
- obszary problemowe (występują na nich np. konflikty przestrzenne).

W Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego wskazano 5 głównych kategorii OSI:
1: Polska Wschodnia
2: Obszary przygraniczne
3: Obszary, w szczególności wiejskie, o najniższym poziomie dostępu mieszkańców do dóbr i usług warunkujących możliwości rozwojowe
4: Miasta wojewódzkie
5: Miasta i dzielnice miast wymagające rewitalizacji

Z kolei w obrębie województwa dolnośląskiego zostało wyznaczonych 5 OSI, do których łącznie trafi około 340 mln euro. Zalicza się do nich:
- Zachodni Obszar Interwencji - ok.64,2 mln euro;
- Legnicko-Głogowski Obszar Interwencji - ok. 89,8 mln euro;
- Obszar Interwencji Doliny Baryczy - ok. 63,8 mln euro;
- Obszar Interwencji Równiny Wrocławskiej - ok.49,3 mln euro;
- Dzierżoniowsko- Kłodzko- Ząbkowicki Obszar Interwencji - ok. 72,9 mln euro.


Dla naszego regionu OSI zostało określone w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020.

W tym dokumencie strategicznym określono tzw. Obszary Integracji i Obszary Interwencji, czyli miejsca występowania na Dolnym Śląsku "szczególnych dla danych lokalizacji zjawisk, procesów i barier". Podział na OSI ma w swoich założeniach doprowadzić do równomiernego wsparcia regionu, tak aby wykorzystywać wszystkie dostępne potencjały i podnosić jakość życia mieszkańców Dolnego Śląska.

Ze strategii wynika, że zamieszkały przez ponad 1,2 mln osób Wrocławski Obszar Metropolitarny, obejmujący Wrocław i 9 okolicznych powiatów, jest największy w ramach OSI. Kolejne to Aglomeracja Wałbrzyska, Jeleniogórska oraz Legnicko-Głogowski Okręg Przemysłowy. 

____________

Opracowano na podstawie:

1.  http://www.portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/340-mln-euro-na-rozwoj-obszarow-strategicznej-interwencji,71259.html
2.  http://wid.edu.pl/dolny-slask-specjalne-obszary-strategiczne-osi-340-mln-euro/
3. http://wiadomosci.onet.pl/wroclaw/dolnoslaskie-wybralo-obszary-strategicznej-interwencji/y8jewt
4. Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego

wtorek, 9 lutego 2016

Cotygodniowy słownik pojęć - Hasło: INNOWACJA

Rozpoczynamy cykl, w ramach którego co tydzień będziemy tłumaczyli kolejne, istotne dla beneficjentów w Nowej Perspektywie hasła związane z szeroką tematyką dotacji unijnych.

INNOWACJA

Hasło przewodnie w obecnej perspektywie finansowania środków z UE. Mamy za sobą pierwsze zrealizowane wnioski w ramach RPO na dofinansowanie inwestycji procesowych i produktowych w sektorze MŚP. Czym więc jest innowacja?

Innowacja – zgodnie z Oslo Manual: Guidelines for Collecting and Interpreting Innovation Data*, przez innowację rozumie się wprowadzenie do praktyki w przedsiębiorstwie nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania w odniesieniu do produktu (towaru lub usługi), procesu, marketingu lub organizacji. Istotą innowacji jest wdrożenie nowości do praktyki. Wdrożenie nowego produktu (towaru lub usługi) polega na zaoferowaniu go na rynku. Wdrożenie nowego procesu, nowych metod marketingowych lub nowej organizacji polega na ich zastosowaniu w bieżącym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.
Innowacja procesowa wprowadzenie do praktyki w przedsiębiorstwie nowych lub znacząco ulepszonych metod produkcji lub dostawy.
Innowacja produktowa – wprowadzenie na rynek przez dane przedsiębiorstwo nowego towaru lub usługi lub znaczące ulepszenie oferowanych uprzednio towarów i usług w odniesieniu do ich charakterystyk lub przeznaczenia.
Innowacja marketingowa - oznaczająca zastosowanie nowej metody marketingowej obejmującej znaczące zmiany w wyglądzie produktu, jego opakowaniu, pozycjonowaniu, promocji, polityce cenowej lub modelu biznesowym, wynikającej z nowej strategii marketingowej przedsiębiorstwa;
Innowacja organizacyjna - polegająca na zastosowaniu w przedsiębiorstwie nowej metody organizacji jego działalności biznesowej, nowej organizacji miejsc pracy lub nowej organizacji relacji zewnętrznych
Innowacyjność – zdolność przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania innowacji oraz faktyczna umiejętność wprowadzania nowych i zmodernizowanych wyrobów, nowych lub zmienionych procesów technologicznych lub organizacyjno-technicznych.

* Podręcznik metodologiczny z zakresu badań statystycznych innowacji technicznych (technologicznych) - „Oslo Manual: Guidelines for Collecting and Interpreting Innovation Data”, wydanie trzecie z 2005 roku, wspólna publikacja OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) oraz Eurostatu.

piątek, 5 lutego 2016

Ekwiwalent pełnego czasu pracy, jako istotny element projektu



Istotnym terminem określającym jednostki miary w projektach jest EPC, czyli ekwiwalent pełnego czasu pracy. Ważnym kryterium punktowanym we wnioskach w Nowej Perspektywie finansowania środków z UE jest kwestia zatrudnienia dodatkowych pracowników przy realizacji projektu oraz zwiększanie miejsc pracy w związku z realizacją projektu. Postaramy się przybliżyć ten ważny termin.

EPC, czyli ekwiwalent pełnego czasu pracy to jednostka przeliczeniowa stosowana do określenia liczby osób w sposób umożliwiający dokonywanie porównań niezależnie od liczby przepracowanych przez nich godzin w tygodniu. Stosuje się przy ustalaniu faktycznego zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Jeden ekwiwalent pełnego czasu pracy (w skrócie EPC) oznacza jeden osobo-rok.
Zatrudnienie w ekwiwalentach pełnego czasu pracy ustala się na podstawie proporcji czasu przepracowanego przez poszczególnych pracowników w ciągu roku sprawozdawczego w stosunku do pełnego  czasu  pracy  obowiązującego  w  danej  instytucji  na  danym  stanowisku  pracy  (zgodnie  z wytycznymi Głównego Urzędu Statystycznego). Przy wyliczeniu EPC nie należy odejmować urlopów wypoczynkowych, absencji oraz innych nieobecności usprawiedliwionych (poza urlopami bezpłatnymi).             
Wielkość zatrudnienia zaleca się badać używając dwóch rodzajów jednostek miary w projektach, a mianowicie przy osobach fizycznych (ang. Headcount data, w skrócie HC) oraz w jednostkach przeliczeniowych zwanych ekwiwalentami pełnego czasu pracy (w skrócie EPC, ang. FTE data – Full-time equivalence data). Ekwiwalenty pełnego czasu pracy są główną jednostką miary zatrudnienia w przedsiębiorstwach stosowaną w porównaniach międzynarodowych i w publikacjach wydawanych przez OECD i Eurostat.
Wyróżnia się trzy kategorie pracowników zatrudnionych w działalności B+R według grup stanowisk:

1)      pracowników naukowo-badawczych – są to specjaliści zajmujący się pracą koncepcyjną i tworzeniem nowej wiedzy, wyrobów, usług, procesów, metod i systemów, a także kierowaniem (zarządzaniem) projektami badawczymi, związanymi z realizacją tych zadań;
2)      techników i pracowników równorzędnych – są to osoby pracujące pod kierunkiem badaczy, których główne zadania wymagają wiedzy technicznej i doświadczenia w co najmniej jednej dziedzinie nauk; technicy uczestniczą w działalności B+R poprzez wykonywanie zadań naukowych i technicznych związanych z zastosowaniem pojęć i metod operacyjnych z zakresu nauk przyrodniczych i technicznych; pracownicy równorzędni wykonują odpowiednie zadania B+R pod kierunkiem badaczy w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych;
3)      pozostały personel – np. osoby zajmujące się sprawami finansowymi i kadrowymi.

Zasady przeliczania:
1.       Pracownik pracujący na pełnym etacie poświęcający w ciągu roku sprawozdawczego na daną działalność:
• 90 % lub więcej ogólnego czasu pracy = 1,0 EPC;
• 75 % ogólnego czasu pracy = 0,75 EPC;
• 50 % ogólnego czasu pracy = 0,5 EPC;
2.       Pracownik pracujący na 0,5 etatu i poświęcający na daną działalność:
• 90 % lub więcej ogólnego czasu pracy = 0,5 EPC;
• 50 % ogólnego czasu pracy = 0,25 EPC;
3.       Pracownik zatrudniony w danej jednostce w roku sprawozdawczym przez 6 miesięcy na całym etacie i poświęcający 90 % lub więcej ogólnego czasu pracy na daną działalność = 0,5 EPC;
4.       Osoba wykonująca daną działalność na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło – pełny, faktyczny czas pracy w roku sprawozdawczym „ze wszystkich umów”, podany jako odpowiedni ułamek rocznego czasu pracy.
Przewidywana całkowita liczba bezpośrednio utworzonych nowych miejsc pracy (EPC):
·         Wskaźnik rezultatu odnosi się do tworzonych miejsc pracy dzięki dofinansowaniu, czyli gdy nowe miejsca pracy utworzono bezpośrednio w efekcie realizacji projektu.
·         Mierzone są miejsca pracy utworzone do końca fazy operacyjnej projektu (tj. do 12 miesięcy od momentu złożenia wniosku beneficjenta o płatność końcową).
·         Mierzone są te stałe miejsca pracy.
·         Wskaźnik ten służy do pomiaru liczby pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (nie dotyczy umów o dzieło oraz umów zlecenia).
·         Jednostką miary dla wskaźnika jest tzw. ekwiwalent pełnego czasu pracy, przy czym etaty częściowe nie są zaokrąglane do pełnych jednostek lecz podlegają sumowaniu.

W przypadku tego wskaźnika liczy się efekt netto, a nie efekt przesunięcia. Efekt netto, w przeciwieństwie do efektów brutto, jest efektem przypisanym tylko i wyłącznie interwencji publicznej, a więc są to te wszystkie zmiany u beneficjentów, które spowodowały fundusze europejskie. Aby ocenić efekty netto oparte na efektach brutto, konieczne jest odjęcie zmian, które zaszłyby również bez interwencji publicznej, i które nie są jej przypisane, jako że przyczyniły się do nich czynniki zakłócające (sytuacja sprzeczności faktów). Przykład: liczba osób zatrudnionych w firmie objętej pomocą wydaje się być stabilna (zmiana lub efekt brutto równy zero). Jednakże, szacuje się, że w przypadku braku pomocy, firma zwolniłaby 100 pracowników (sytuacja sprzeczności faktów). Tym samym utrzymano 100 miejsc pracy (efekt netto).
W przypadku EFRR uwaga powinna być skupiona na określeniu liczby stałych miejsc pracy, tworzonych bezpośrednio dzięki interwencjom funduszy strukturalnych, według ekwiwalentu pełnego czasu pracy.
Analizując brzmienie wskaźnika, mówiącego o miejscach pracy utworzonych w wyniku realizacji projektu, należałoby przyjąć, że wnioskodawca powinien w wyniku realizacji projektu stworzyć nowe miejsca pracy, które powinny otrzymać osoby wyłonione zgodnie z procedurą konkursową. Dokonanie przeniesienia osób z jednej jednostki do drugiej nie powoduje utworzenia nowych miejsc pracy – liczba miejsc pracy pozostanie ta sama, a zmieni się jedynie lokalizacja, czyli miejsce zatrudnienia przeniesionych pracowników.
_________

Opracowano na podstawie: