środa, 16 września 2015

Spotkanie z przedsiębiorcami w Świebodzicach

Nowa perspektywa funduszy europejskich na lata 2014-2020, rodzaje programów, z których można korzystać, źródła informacji o projektach - te i inne kwestie były przedmiotem spotkania, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach we wtorek, 15 września. Na zaproszenie Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza firma doradcza InServices przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące możliwości skorzystania z dotacji, przede wszystkim dla sektora przedsiębiorstw.
 
Spotkanie otworzyli burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Kwadransem. Burmistrz życzył uczestnikom, aby wiedza, którą uzyskają podczas warsztatów, przydała się w realnym pozyskaniu funduszy.
A jest po co sięgać, według przedstawionych przez Grzegorza Szafrańskiego z InServices danych, za pośrednictwem programów ogólnokrajowych i regionalnych do wykorzystania będzie blisko 80 mld euro - najwięcej w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (32 mld euro), a także w Programie Infrastruktura i Środowisko (27,41 mld euro) czy Programie Inteligentny Rozwój i Gospodarka Cyfrowa (w poprzedniej perspektywie był to Kapitał Ludzki) - ponad 11 mld euro.
- Pierwsze nabory wniosków już są ogłaszane, na razie w programach regionalnych, m. in. na rozwój przedsiębiorczości i na rozpoczęcie działalności - wyjaśniał Grzegorz Szafrański. Wskazywał także na fakt, iż spora pula funduszy przeznaczona jest dla tych podmiotów, które zajmują się eksportem.
Ekspert z firmy doradczej podpowiadał przedsiębiorcom, gdzie szukać informacji na temat funduszy i które instytucje mogą udzielić rzetelnych i wiarygodnych danych. Dobrym źródłem wiedzy o funduszach jest portal www.funduszeeuropejskie.gov.pl - to rządowy portal, w którym umieszczane są na bieżąco informacje dotyczące funduszy. Sporo informacji można także znaleźć na portalach społecznościowych, newsletterach poświęconych tej problematyce czy na spotkaniach informacyjnych - chociażby takich, jakie zorganizował samorząd Świebodzic.
Instytucje, które mogą dostarczyć przydatnych informacji, to m. in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), czy na Dolnym Śląsku Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (DIP) lub Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego (WARR). Te dwie instytucje będą się zajmować Regionalnym Programem Operacyjnym. Dla mieszkańców naszej gminy przydatnym źródłem wiedzy o funduszach jest także Instytucja Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej (IPAW) w Wałbrzychu, ul. Słowackiego 23a, II piętro.
Przedsiębiorcy przyznali, że takie spotkania są bardzo potrzebne.
- Cieszę się, że burmistrz zorganizował to spotkanie, bo do nas przedsiębiorców, dzwoni mnóstwo firm oferujących różne usługi doradcze, niestety często spotykamy się z nieuczciwymi praktykami, sama tego doświadczyłam i przestałam odbierać tego typu telefony - przyznała pani Grażyna Gajda, właścicielka sklepu Gazela. - Spotkanie w ratuszu jest dla mnie gwarancją, że mamy do czynienia z profesjonalną i uczciwą firmą. Dowiedziałam się tu o możliwości skorzystania z różnego rodzaju pożyczek, jestem tym zainteresowana - powiedziała pani Grażyna.
Na spotkaniu głos zabrała także Marzena Korona-Kruk, kierownik Wydziału Funduszy Zewnętrznych przypominając przedsiębiorcom o możliwości korzystania z dofinansowań w ramach funduszy dla Aglomeracji Wałbrzyskiej.
- W następnym roku wystartują konkursy na gospodarkę niskoemisyjną - to dotyczy termomodernizacji, m.in. wymiany pieców, okien, ale także instalowania ogniw fotowoltanicznych. Dla gminy Świebodzice w ramach limitu w Aglomeracji Wałbrzyskiej przewidziano na ten program 5,2 mln zł, warto sięgnąć po te pieniądze, ale jest warunek. Państwa projekt musi zostać wpisany do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, który będzie załącznikiem do wniosku o przyznanie środków.
W spotkaniu wzięło udział kilkunastu przedsiębiorców ze Świebodzic.
Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

(artykuł za pośrednictwem Portalu Miejskiego w Świebodzicach:  http://swiebodzice.pl/strony_2/do_druku/aktualnosci/2015/09/024.htm






czwartek, 10 września 2015

Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim pt. "Środa z Funduszami dla przedsiębiorstw na projekty B+R i innowacje"

Przedstawiciele InServices starają się być zawsze są na bieżąco. W ubiegłą środę aktualizowaliśmy swoją wiedzę na temat konkursów dotyczących B+R, dotacji na innowacje oraz zbliżających się naborów w ramach RPO WD.

Spotkanie z cyklu "Środa z Funduszami" organizowane było przez Urząd Marszałkowski w oddziale przy ul. Dobrzyńskiej we Wrocławiu. Temat ostatniego spotkania to "Środa z Funduszami dla przedsiębiorstw na projekty B+R i innowacje".

Co ciekawego dowiedzieliśmy się na spotkaniu:
1) w ostatnich dniach września DIP ogłosi 3 konkursy w ramach RPO WD 1.2A, 1.2B i 1.5A.
  • 1.2A będzie dotyczył wsparcia dla przedsiębiorstw chcących rozpocząć lub rozwinąć działalność B+R w kwestii: badań przemysłowych, budowy prototypów, linii pilotażowych, eksperymentalnych prac rozwojowych. Na badania przemysłowe przewidziane jest 60-80% dofinansowania dla sektora MŚP; na prace rozwojowe 35-60%. Poziom dofinansowania można zwiększyć współpracując z innym przedsiębiorcom MŚP bądź organizacją prowadzącą badania. Maksymalna wartość projektu to 5 mln PLN.
  • 1.2B będzie dotyczył wsparcia w zakresie rozbudowy infrastruktury B+R przedsiębiorstw: wyposażenie w sprzęt umożliwiający badania B+R, np. wyposażenie laboratorium w sprzęt. Mikro i Małe - dofinansowanie do 45% kosztów kwalifikowalnych, Średnie - do 35%, Duże - do 25%. Maksymalna wartość projektu to 25 mln PLN.
Konkursy 1.2 mają z zasady być komplementarne - służyć tworzeniu przestrzeni do prac badawczo-rozwojowych i umożliwiać jej wyposażenie. Oba konkursy muszą być zgodne z obszarami Inteligentnych Specjalizacji Regionu. Co ciekawe, wśród kosztów kwalifikowalnych może się znaleźć m.in.: koszt personelu (np. szacunkowe koszty płac, dofinansowanie stanowiska pracy do 2 lat), koszt zakupu gruntów (do 10% kosztów kwalifikowalnych, zakupione nie później niż po 1 stycznia 2014). Konkursy w ramach 1.2A i 1.2B będą ogłoszone przez 60 dni, po tym terminie Wnioskodawcy będą mieć 7 dni na zarejestrowanie wniosku w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie.
  • 1.5 będzie dotyczył wsparcia innowacyjności produktowej i procesowej MŚP poprzez dotację na: wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów/ usług, dokonanie zasadniczych zmian w procesie produkcyjnym lub sposobie świadczenia usług. Mikro i Małe Przedsiębiorstwa - do 45% kosztów kwalifikowalnych, Średnie - do 35%. Wśród kosztów kwalifikowalnych znajdują się m.in. budowa/przebudowa/modernizacja nieruchomości do 25% kosztów kwalifikowalnych (w 1.2 aż do 50%). Konkurs w ramach 1.5 będzie ogłoszony przez 30 dni, po tym terminie Wnioskodawcy będą mieć 7 dni na zarejestrowanie wniosku w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie.
Szczegółowe informacje zostaną zamieszczone w regulaminie konkursu. Więcej informacji na naszych stronach internetowych: http://eurowsparcie.pl/, http://inservices.pl/.
Prezentacja ze spotkania do pobrania na stronie:
http://www.umwd.dolnyslask.pl/fundusze-europejskie/aktualnosci/artykul/prezentacje-ze-spotkania-sroda-z-funduszami-dla-przedsiebiorstw-na-projekty-b-r-i-innowacje/